Latvija dāvinās suņus Gruzijas un Moldovas robežsardzei

Komentāri

Starptautiska projekta ietvaros Latvija dāvinās Gruzijai un Moldovai dienesta suņus. Pašlaik seši kucēni iziet apmācību Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centrā.

Gruzijas robežsardzes kinologi apgūst jaunu dresūras metodi – ar klika palīdzību. Par katru pareizu darbību suns saņem “klik-klak” signālu, pēc kura seko apbalvojums – gardumiņš.

Georgijs Darčašvili
Gruzijas robežsardzes Kinoloģiskā dienesta priekšnieks

Mums patīk! Suns tagad jūtas labāk nekā agrāk. Agrāk mums nācās ar varu viņus piespiest to visu darīt. Vajadzēja raut aiz pavadiņa. Dažreiz pat tādu papīra rullīti tinām, ar ko uzklapēt sunim, lai viņu savaldītu. Bet tagad suņi visu dara labprāt, paši piedāvā mums strādāt. Mums šī metode ļoti patīk. Kad atbrauksim, ieviesīsim to pie mums Gruzijā.

Beļģu un vācu aitu suņi pašlaik apgūst pamatzināšanas. Sunim ir jāsaprot, kura tieši no viņa darbībām ir pareiza. Komandu un uzslavēšanas valoda pagaidām ir pārsvarā latviešu. Bet, uzsākot dienesta gaitas, suņiem nāksies apgūt komandas gruzīnu un moldāvu valodā.

Vitālijs Šapočkins
Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centra priekšnieks

Ļoti vienkārši suņus pārmācīt uz citām komandām. Ja viņi šo te vienu komandu jau zina, vajag pielikt klāt to otru komandu. Pieņemsim, pateikt priekšā vienu komandu, kura jau ir apmācīta, un otru pēc tam. Un tad suns ļoti ātri iesaista tās divas komandas. Un pēc tam viņi ļoti vienkārši pārmācīt uz citu komandu, ja vajag.

Gruzijā vai Moldovā suns arī iegūs nepieciešamo specializāciju.

Andrejs Teuts
Moldovas robežpolicijas Kinoloģiskā centra priekšnieks

Pirmkārt, mēs viņus izmantosim Kinoloģijas centra genofonda papildināšanai. Atkarībā no tā, kā kucēni sevi parādīs darbā, viņi piedalīsies zaļās robežas apsardzē un bīstamo personu meklēšanā un aizturēšanā vai robežsardzes kontroles punktos kā īpašie suņi narkotiku, cigarešu un sprāgst vielu meklēšanā. Testēsim, tad skatīsimies.

Katrā valstī ir savas problēmas. Moldovai kaimiņos ir Eiropas Savienības dalībvalsts Rumānija, tāpēc visbiežākie pārkāpumi ir nelegālie migranti un cigarešu kontrabanda. Savukārt Gruzijā robežsargiem ir jācīnās ar govju kontrabandu uz blakus esošo Turciju, kas sasniedz milzīgus apjomus musulmaņu svētku laikā.

Katram sunim ir vajadzīgs saimnieks. Kamēr tāda nav, četrkājainais robežsargs nevar labi apgūt savus dienesta pienākumus. 95% suņu pirkšanas un apmācības izdevumu, – vairāk kā 100 tūkstoši eiro, sedz ES. Pašlaik projekts ir nodots saskaņošanai Ministru kabinetā.

Lasi vēl