Komentāri
Latvijā cilvēki nav informēti par modernā dzīvesveida izraisītajām atkarībām
FOTO: LETA

Rietumu modernā dzīvesveida pārņemšana mūsu valstī ir nesusi līdzi virkni jaunas atkarības, taču lielākajai daļai sabiedrības trūkst zināšanu par tām, uzskata biedrības Esi brīvs! valdes priekšsēdētāja, psihoterapeite Dace Caica.

Caica uzskata, ka ir pēdējais laiks izglītot sabiedrību, it īpaši vecākus un pedagogus, par tā sauktajām modernajām atkarībām, no kurām biežāk izplatītākās ir atkarība no mobilo ierīču lietošanas, ātro uzkodu ēšanas, kā arī sauļošanās solārijā un saulē.

“Sarunās ar skolēniem atklājas, ka viņi zina, ka smēķēšana, alkohols vai psihotropās vielas izraisa atkarību, taču jauniešiem trūkst zināšanu un izpratnes par to, ka daļa no it kā tik pierastajām aktivitātēm, piemēram, regulāra kāre pēc ātrajām uzkodām, arī ir veselībai bīstama atkarība,” uzsver D. Caica.

Par modernajām atkarībām bieži vien neesot informēti arī bērnu vecāki: “Tieši otrādi, ir situācijas, kad mammas kopā ar meitām iet kopā uz solāriju, pārlieku ilgi sauļojās saulē,  lai gan tam ir līdzīgas sekas, kā pieradinot savu bērnu pie alkohola. Lai samazinātu šo modernā dzīvesveida radīto atkarību risku, vecākiem un pedagogiem aktīvāk jāiesaistās bērnu izglītošanā, bet, lai viņi to varētu darīt, pašiem ir jābūt gana informētiem. Pienākums izglītot sabiedrību būtu jāuzņemas valsts institūcijām un arī atsevišķām nevalstiskajām organizācijām.”

D. Caica arī novērojusi, ka masu medijos regulāri tiek publicēti pētījumu rezultāti, kas parāda, kā palielinājies to cilvēku skaits, kuriem ir palielināts svars un kā audzis ādas vēža pacientu skaits. Sabiedrība par šiem jautājumiem epizodiski diskutē, taču reālu uzlabojumu nav, un viens no iemesliem – netiek runāts par šīm darbībām, kā atkarību izraisošām.

“Vai pēc ziņas, ka aptuveni piektajai daļai pirmklasnieku Latvijā ir liekais svars, kaut kas mainījās? Man radies iespaids, ka neviens pat nav mēģinājis noskaidrot, kāpēc tas tā ir. Pašlaik vienīgais informācijas kanāls, kur mums tiešā veidā pasaka, ka ēdiens var izraisīt atkarību, ir amerikāņu TV raidījums, kurā atainota cilvēku cīņa ar šo problēmu. Tā nav normāla situācija, ja paturam prātā Slimību profilakses un kontroles centra  statistiku, ka aptuveni 20 procentiem pirmklasnieku ir palielināts ķermeņa svars un aptaukošanās,” skaidro eksperte, piebilstot, ka līdzīga situācija ir arī ar sauļošanos un pārlieku aizraušanos ar mobilajām tehnoloģijām un sociālajiem tīkliem.

Biedrības Esi brīvs! vadītāja mudina vecākus atrast laiku, lai līdz ar vasaras brīvlaiku izrunātu ar bērniem, cik bīstamas sekas var radīt modernās atkarības un, ja mammai, tētim vai bērna aizbildnim ir nojauta, ka bērns, iespējams, kļūst atkarīgs – neizlikties, ka viss ir kārtībā, bet savlaicīgi meklēt palīdzību. Valsts institūcijas D. Caica aicina atrast līdzekļus savos budžetos, lai par modernā dzīvesveida radītajām atkarībām informētu sabiedrību.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl