Latvijā bērniem sāk dot tādus vārdus kā Ākuibs, Mohameds, Abišeks, Jeiskumārs

Komentāri

Mode šogad nav mainījusies – jaunie vecāki visbiežāk saviem bērniem devuši vārdus Roberts un Sofija. Šie vārdi bija populārākie arī pagājušajā gadā. Tomēr palielinās arī to jaundzimušo skaits, kuriem mums pavisam neraksturīgus austrumnieciskus vārdus.

Taču pirms 20 gadiem aina bija krietni savādāka – tad popularitātes topa augšgalā zēniem bija vārds Jānis, bet meitenēm – Laura. Tendences vārdu došanas tradīcijās liecina par to, ka vecāki izvēlas nosaukt savus mazuļus tādos vārdos, kurus ir vieglāk izrunāt ārzemēs.

Iedzīvotāju reģistra dati liecina, ka šogad 285 reizes vecāki savu puiku nosaukuši par Robertu. Tālāk Top pieciniekā seko Markuss, Artjoms, Ralfs un Gustavs. Salīdzinot ar pagājušo gadu, Ralfs Top 5  ir jaunpienācējs, nobīdot uz zemāku pozīciju Danielu.

Meitenēm šogad tāpat kā pērn populārākais vārds ir Sofija, tad seko Emīlija, Alise, Anna un Marta. Šie paši vārdi Top piecinieku aizņēma arī pagājušā gadā, tikai sākot ar otro pozīciju savādākā secībā.

”Pētot iedzīvotāju reģistra datus atklājas, ka 20 gadu laikā būtiski mainījušies vārda došanas paradumi. Deviņdesmito gadu vidū  visbiežākais jaundzimušā vārds puikām bija latviskais – Jānis. Aiz Jāņa popularitātes ziņā sekoja Edgars, Artūrs, Mārtiņš, Kristaps. 1999. gadā Jānis noslīdēja uz otro vietu, atdodot līdera pozīciju Artūram, 2000. gadā uz trešo, bet kopš 2001. gada vārds Jānis vairs nav populārāko pieciniekā,” stāsta Pilsonības un Migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Laura Laiva ,”savukārt pētot meitenēm dotos vārdus, tautiskais Līga vispār nav bijis top pieciniekā. Deviņdesmitajos gados populārākais bija Laura, tad sekoja Kristīne, Viktorija, Elīna un Diāna. Pirms 10 gadiem populārākā bija Anastasija, Viktorija un Laura. Un tagad gan zēniem, gan meitenēm dominē starptautiski vārdi, tādi, kurus vieglāk izrunāt ārzemēs.”

Savukārt katviešu literatūrzinātniece, valodniece Janīna Kursīte-Pakule atklāj, ka pēdējos gadus palielinās arī to jaundzimušo skaits, kuriem dod  mūsu valstij  pavisam neraksturīgus austrumnieciskus vārdus.

Valodniece Janīna Kursīte-Pakule: 
Daži pat it grūti izrunājumi  – piemēram, Ākuibs, Mohameds Ismails, Abišeks, Jeiskumārs. Ir bijuši gadījumi, kad Latvijas oficiālās iestādēs pat atsakās reģistrēt jaundzimušo ar vecāku dotu vārdu.

Lasi vēl