Latvijā svinēs Eiropas dienu, savukārt Pārdaugavā visas dienas garumā atzīmēs 9. maiju

4 komentāri
Latvijā svinēs Eiropas dienu, savukārt Pārdaugavā visas dienas garumā atzīmēs 9. maiju
LETA

Trešdien, 9. maijā, ar plašu un daudzpusīgu programmu Latvijā svinēs Eiropas dienu.

Tā ir iespēja ikvienam iedzīvotājam iepazīt Eiropas kultūras mantojumu un dažādu Eiropas valstu tradīcijas.

Dažādas iestādes, tostarp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vēstniecības trešdien rīko Atvērto durvju dienu. Piemēram, vēstniecību darbinieki stāstīs par savu valstu kultūru, ģeogrāfiju un tūrisma iespējām. Savukārt ES mājā ikviens varēs piedalīties izglītojošās aktivitātēs, kā arī nokārtot Eiropas eksāmenu klātienē, bet citi savas zināšanas un izpratni par dzīvi Eiropā varēs pārbaudīt tiešsaistē. Tāpat ikviens šodien aicināts izvēlēties savā apģērbā iekļaut zilus un dzeltenus toņus, lai arī šādā veidā vizuāli piedalītos Eiropas dienas svinībās.

Savukārt visas dienas garumā Rīgā, parkā pie Uzvaras pieminekļa, ar plašu koncertu programmu tiks svinēta 73. gadadiena kopš bijušās Padomju Savienības uzvaras pār nacistisko Vāciju. Plānots, ka pasākumu apmeklēs vairāki desmiti tūkstoši cilvēku.

Kā aģentūra LETA noskaidroja Rīgas domē, pie tā dēvētā Uzvaras pieminekļa no plkst. 9 līdz 23 pieteikts ikgadējais biedrības “9.may.lv” pasākums, kā mērķi norādot fašisma sagrāves svinēšanu. Šis pasākums pēdējos gadus pulcējis vairākus desmitus tūkstošus cilvēku. Organizatori pieteikumā norādījuši, ka tajā piedalīsies vismaz 10 000 cilvēku, lai gan pērn to apmeklēja 55 000.

Pasākumi parkā sāksies plkst. 10 ar svinīgo ziedu nolikšanas ceremoniju pie pieminekļa. Kā norāda biedrības pārstāvji, ceremonijā piedalīsies politiķi, vairāku valstu vēstnieki, kā arī sabiedrisko organizāciju vadītāji. Ceremoniju atklās Rīgas mērs Nils Ušakovs (S), un plānots, ka ar uzrunu pie pasākuma apmeklētājiem viņš vērsīsies arī pēcpusdienā.

Īpašais viesis šajā gadā būs krievu mūziķis Gariks Sukačevs. Dienas gaitā apmeklētājiem muzicēs dažādu tautu instrumentālie ansambļi un orķestri no Krievijas, Baltkrievijas un citām valstīm. Vakarā gaidāms arī salūts.

Paralēli pasākumam Uzvaras parkā, no plkst. 14 līdz 18 notiks gājiens ar nosaukumu “Nemirstīgais pulks”. Pulcēšanās paredzēta plkst. 15 Uzvaras parka zonā, iepretim viesnīcai “Maritim”. Aleksandra Grīna bulvāra un Raņķa dambja krustojumā sāksies svinīga sapulce un koncerts. Savukārt plkst. 16 sāksies kolonnas veidošana un gājiena kustība pie Uzvaras pieminekļa pēc saskaņotā maršruta – A.Grīna bulvāris-Slokas iela-Uzvaras parks. Plānots, ka gājienā piedalīsies ap 1000 cilvēku.

Gājiens ar šādu nosaukumu 9. maijā notika arī pērn, un tika norādīts, ka tā mērķis ir pieminēt Otrajā pasaules karā kritušos, kas cīnījās sabiedroto rindās. Gājiena “Nemirstīgais pulks” ideja ir patapināta no Krievijas.

Abu pasākumu pieteikumi domē ir iesniegti likumā noteiktajā kārtībā, un pašvaldība ir saskaņojusi to norisi.

9. maijs ir datums, kad bijušajā Padomju Savienībā svinēja Uzvaras dienu pār nacistisko Vāciju. Tradicionāli krievvalodīgo vidū šī diena tiek svinēta arī Latvijā.

Ierasts, ka pasākumā piedalās vairāki desmiti tūkstoši cilvēku un tas izpelnās arī lielas sabiedrības daļas kritiku. Ik gadu policija pasākuma apmeklētājiem ir spiesta noformēt administratīvā pārkāpuma protokolus par būšanu stiprā alkohola reibumā, urinēšanu publiskā vietā un citiem pārkāpumiem.