Latvijā atklāj vērienīgu ļoti retas augu sugas atradni

0 Komentāru
Latvijā atklāj vērienīgu ļoti retas augu sugas atradni

Valsts mežu apsaimniekotāja AS “Latvijas Valsts mežu” (LVM) vides eksperte, pārbaudot vismaz 30 gadus vecus datus, pašā Latvijas-Lietuvas pierobežā konstatējusi vērienīgu ļoti retās un īpaši aizsargājamās augu sugas – lielās zvaigznītes – atradni, liecina LVM publiskotā informācija.

Aptuveni 3,5 hektāru platībā uzskaitīti teju 500 eksemplāri, bet, domājams, ka atradnes kopējā platība varētu būt vairāk nekā 14 hektāru.

Lielā zvaigznīte ir daudzgadīgs čemurziežu dzimtas lakstaugs, kas var sasniegt 70 centimetru garumu. Lielās zvaigznītes ziedi ir bālgani vai sārti, izvietoti 3,5-4,5 centimetru platos čemuros.  Naktī un lietū čemuru kāti noliecas uz leju, tādejādi aizsargājot ziedu nektāru un putekšņus. Augs zied no agra pavasara līdz vēlam rudenim, bet galvenokārt no jūnija līdz augustam.

Lielā zvaigznīte savulaik audzēta parkos un dārzos, un daudzās vietās pārgājusi savvaļā kā savvaļas augs, bet dabiskās atradnes Latvijā sastopamas ārkārtīgi reti – tikai Zemgales dienvidos, līnijā Tērvete-Ukri.

Lielā zvaigznīte iekļauta īpaši aizsargājamo sugu un to sugu sarakstā, kurām var veidot mikroliegumus un iekļauta Latvijas Sarkanās grāmatas 2. kategorijā.

Galvenokārt tā aug upju krastos alksnājos un vietām arī attālāk no upēm – lapu koku un jauktu mežu nogabalos.

0 Komentāru