Latvijā arvien vairāk sāk izmantot dabas resursu iespējas. Kāda būs šīs nozares nākotne?

Pievienot komentāru

Ņemot vērā, ka saules enerģija ir savā ziņā par brīvu, arvien vairāk pasaules valstu cenšas šo resursu izmantot gan siltuma, gan elektrības ražošanai. Kāda situācija šajā jomā šobrīd ir Latvijā, skaidro LNT raidījums “900 sekundes”.

Arta Jansona ģimenes uzņēmums šogad tika atzīts par videi draudzīgāko Jelgavas novadā. Saimniecības “Līči” teritorijā ir iekārtota elektromobiļu lēnās uzlādes stacija, kā arī uz viesu mājas jumta jau trīs gadus darbojas saules enerģijas kolektori, kas silda ūdeni.

Artis Jansons,
Viesu mājas “Senlīči Hotel” saimnieks

Būvējot viesnīcu, es zināju, ka esmu ļoti slinks un neko negribas darīt. Līdz ar to svarīgi, lai visu izdara kāds cits manā vietā. Vai pieņemt kurinātāju vai jaunākās tehnoloģijas. Un es izšķīros par labu jaunākajām tehnoloģijām. Uzstādīšanas izmaksas es neesmu vēl atpelnījis, bet savu slinkumu es lāpīt varu.

Iekārtas uzstādīšana nav bijusi lēta, taču 40% bijis Eiropas Savienības līdzfinansējums. Artis stāsta, ka viesu mājas gadījumā saules kolektora uzstādīšana ir izdevīga, jo sasildīto ūdeni ir kur izmantot. Jaunās un videi draudzīgās tehnoloģijas privātām vajadzībām uzņēmējs gan neizmantotu.

Artis Jansons
Viesu mājas “Senlīči Hotel” saimnieks

Es esmu ļoti apmierināts, ka mani elektrības rēķini ir salīdzinoši mazi un visu izdara automātika. Šobrīd es uzskatu, ka privātmājā tā ir greznība uzstādīt šādas iekārtas, jo izmaksas ir salīdzinoši lielas, bet to atdevi, ko spēj saule saražot, nav kur likt.

Viens no iemesliem, kāpēc attieksme pret saules bateriju ierīkošanu Latvijā ir diezgan piesardzīga, ir mūsu laikapstākļi. Datu par to, cik daudzi tās izmanto, nav, tendences liecinot, ka šobrīd mūsu valstī arvien vairāk sāk izmantot “zaļo” resursu iespējas.

Aigars Kalniņš
saules enerģijas asociācijas pārstāvis

Ja mēs skatāmies uz jautājumu no finanšu puses, tad, protams, šīs nav īstermiņa investīcijas, tas ir skats ilgtermiņā. Mēs šobrīd rēķinām, ka tādā optimālākajā vai visveiksmīgākajā gadījumā varētu būt 8 gadi un uz priekšu.

Ņemot vērā, ka saules enerģija ir bez maksas, atsevišķas Eiropas valstis plāno turpmāk līdz pat 20% no elektrības iegūt tieši no saules enerģijas, tāpēc asociācija uzskata, ka arī Latvijai jākļūst konkurētspējīgai šajā jomā. Un arī apmācies laiks tam neesot šķērslis, turklāt Latvijā apstākļi ir pat nedaudz labāki nekā Vācijā, kas ir pasaules līdere saules enerģijas izmantošanā.

Pāreja uz atjaunojamajiem resursiem ir neizbēgams process, un tā nav utopija, uzskata asociācija. Turklāt, izmantojot saules enerģiju, mazinās valsts atkarība no importētiem resursiem, bet valsts ekonomikai ir svarīgi eksportspējīgi uzņēmumi, kas var ražot solārās tehnoloģijas tepat uz vietas.