Latvijā arvien populārāki kļūst ziemas pārgājieni

0 Komentāru

Latvijā arvien populārāki kļūst ziemas pārgājieni dabā. Īpaši šoziem, kad sniegs un ledus tiešām skaisti izdaiļo dabu.

Katru nedēļas nogali tiek piedāvāti vairāki izzinoši maršruti. Vienā no tām purva ainavu daudzveidību mēģināja apgūt arī LNT raidījums “900 sekundes”.

Ar pārgājienu organizatoru Ati Luguzu raidījums devās uz bijušo Kūdras lauku Lielajā Ķemeru tīrelī, kur svētdien, 27. janvārī, notiks 10 kilometru garš pārgājiens. Pirms 45 gadiem šeit bija kūdras izstrādes lauks.

“Saraka dažādus kanālus, ieguva arī kūdru, tad vairākās vietās šeit sāka nākt sērūdens un kūdras ieguvi pārtrauca. Bija bažas, ka Ķemeros var izsīkties sēravoti, kas padomju laikā bija kūrortā,” stāsta Luguzs.

Tā kūdras lauks te bija līdz 2000. gadam, bet pēc tam, piesaistot Eiropas naudu, uzbūvēja ceļu vietai, kas kalpo kā dambis no tīreļa vidus uz malām plūstošajiem ūdeņiem. Bet sēravoti šajā purvā izplūst joprojām.

Atis Luguzs
pārgājienu organizators “Ozolaivas.lv”

Viņus var atpazīt, jo uz ledus veidojas kā neirona šūna, ar kodolu vidū. Tam ir caurums, tagad bija auksts laiks, tāpēc viņš ir aizsalis.

Purva ainavu Lielajā Ķemeru tīrelī ziemā var apskatīt, dodoties kājām pa purva taciņām un aizsalušajām lāmām un ezeriem. Cilvēkiem par to interese un viņi arvien biežāk piesakās šādiem pārgājieniem. Oskars ir viens no viņiem.

Oskars Grīslis
pārgājienu piekritējs

Pirmkārt, ziemas pārgājieni ir ļoti interesanti ar ainavām, kas paveras, tieši ar saullēktiem. Ja brauc ziemā, daudz plašāk var izstaigāties, pieiet visur, jo ūdens virsmu klājis ledus. Ļoti daudzveidīga krāsu gamma.

Faktu, ka ziemas pārgājienos iesaistās arvien vairāk interesentu, apstiprina arī Latvijas Lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs”.

“Lauku ceļotājs” pārstāvis Juris Smaļinskis stāsta: “Cilvēki paliek aizvien aktīvāki. Pirms gadiem 15 mēs jocīgi skatījāmies uz cilvēkiem, kas nūjoja, tagad tā ir pati par sevi saprotama lieta. Tomēr cilvēki kustas, sporto, iziet dabā vairāk. Arī tūrisma inventārs kļuvis vairāk pieejams.”

Ziemas maršruti ir ļoti izzinoši, stāsta bioloģe Baiba Ralle, kas arī organizē publiskos pārgājienus. Piemēram, ejot pāri purvam, var ieraudzīt vairākas meža dzīvnieku pēdas.

Dodoties cauri tīreļa ezeriņam un lāmu labirintam, varēs ieraudzīt vietu, kuru iecienījuši meža dzīvnieki, kas dzīvo ūdens tuvumā un no koku gabaliem, zariem un dubļiem būvē sev dzīvojamās mājas, bet ieeja mājoklī allaž atrodas zem ūdens.

0 Komentāru