Latvijā arvien populārāka kļūst dūlu kustība. Kas viņas ir?

6 komentāri
Latvijā arvien populārāka kļūst dūlu kustība. Kas viņas ir?
PIXABAY

Arvien populārāka Latvijā kļūst dūlu kustība. Dūlas ir sievietes, kas sniedz emocionālu atbalstu topošajām mammām, gan gaidot bērniņu, gan laikā, kad bērns nāk pasaulē un arī pirmajos mazuļa dzīves mēnešos. Latvijas Dūlu apvienība dibināta pirms astoņiem gadiem, un šobrīd tajā apvienojušās jau ap 80 dūlu.

Dūla ir emocionāls un psiholoģisks atbalsts sievietei, gaidot bērniņu, dzemdībās un pēcdzemdību periodā. Tās ir sievietes, kura visbiežāk pašas jau ir mammas.

“Dūla ir tas cilvēks, kurš sievieti atbalsta jebkurās viņas dzīves krīzes situācijās. Zaudējot bērniņu, piedzīvojot smagas dzemdības, traumatiskas, šis emocionālais palīgs sievietei ir ļoti, ļoti nepieciešamas, īpaši mūsdienās,” stāsta Latvijas Dūlu apvienības vadītāja Inga Liepa-Babure.

Latvijas Sūlu apvienība dibināta pirms astoņiem gadiem, toreiz dalībnieču skaits bijis vien desmit, tagad tas jau ir audzis līdz 80 dūlām. 30 no viņām ir sertificētas, pārējās vēl ir apmācībā. Šī kustība Latvijā ir relatīvi jauna un gūst arvien lielāku popularitāti. Pērn dzemdībās piedalījušas 583 dūlas, pirms trim gadiem, 2015. gadā, to skaits bijis ievērojami mazāks – 175.

“Dūla dzemdības nepieņem, viņa ir kopā ar mammu, viņu atbalsta viņu emocionāli, stiprina, ka viņa to var izdarīt, bet dzemdības dūla nepieņem. Mūsu darbu strikti reglamentē tiešam mūsu darba un ētikas kodeksu, kas neļauj darīt lietas, kas ir aplami, darīt medicīnu, jo dūla nav medicīnisks atbalsts,” skaidro Latvijas Dūlu apvienības vadītāja.

Arī vecmāte Inese Kampuse norāda, ka svarīga ir šī robeža starp medicīnisko un emocionālo atbalstu, un, ja topošā mamma ir izvēlējusies, ka dzemdībās piedalās dūla, būtisks ir tieši šis kopdarbs un sadarbība: “Kopdarbība jebkurā situācijā, kur es redzu dūlu, tas ir tas, ka viņa iedrošina, pastāv blakus, palīdz ieturēt pozas, iesaka, paskaidro to, ko vecmāte vai ginekologs stāsta, kā būt jādara, varbūt tad sievietei saprotamā valodā, lai viņa saprot, kas tur ir.”

Vecmāte min, ka tas, ka kāds, bez medicīniskā personāla var piedalīties dzemdībās ir ļoti labi, primāri minot, ka tēvi vienmēr ir vislabākās dūlas, bet, ja tēvs dzemdībās tomēr piedalīties nevar, ir labi, ka blakus ir kāds tuvs cilvēks.

“Arvien vairāk vecmāšu un ārstu atbalsta dūlu ierašanos dzemdībās, viņi varbūt neiesaka, kā man to gribētos, bet, ejot tagad uz stacionāriem, nav tā kā agrāk – kas tu esi, ko tu darīsi, vai skatīsies man uz nagiem, nu, nē, mums ir dažādi šie darba instrumenti un vietas, kur mēs atrodamies, sievietei esot dzemdībās,” teic Latvijas Dūlu apvienības vadītāja.

Pašlaik dūlām gan ir sadarbība ar lielākajiem Latvijas dzemdību stacionāriem, tomēr Latvija un Čehija vien ir divas valstis Eiropas Savienībā, kur par dalību dzemdībās, dūlām ir jāmaksā.
6 komentāri