Latvijā ar migrēnu sirgst 11,4% iedzīvotāju; aicina neslēpt slimošanas faktu

1 komentārs

Lai veicinātu izpratni par migrēnu, šonedēļ tiešsaistē norisināsies pirmais šai slimībai veltītais forums. Migrēna ir nopietna neiroloģiska slimība, un no tās izpausmēm Latvijā cieš apmēram katrs desmitais iedzīvotājs. Taču apkārtējie cilvēki migrēnas slimnieku mokas bieži neuztver nopietni, uzskatot šo kaiti par parastām galvassāpēm, stāsta TV3 Ziņas.

”Principā man sākās pirms trīs gadiem, es tieši pa šo ceļu nācu, es eju un vienkārši neko neredzu. Viss ir zigzagā, un es zvanu vīram un saku, ka laikam zaudēju redzi,” savu pirmo migrēnu atceras Megija.

Tā bija pirmā Megijas sastapšanās ar migrēnu. Kopš tā laika apstiprināta diagnoze, un lēkmes uznākušas vidēji reizi pusgadā. Šovasar karsto laikapstākļu ietekmē pat reizi mēnesī; ”Pirmās reizes, kad man bija migrēna, es pusi ķermeņa nejutu, es pat nevarēju telefonu paņemt rokās. Bija moments, kad nevarēju skaidri runāt – es gribu pateikt vienu vārdu, bet dzirdu, ka saku, ko citu,” teic Megija.

Tāpat kā epilepsija vai Pārkinsona sindroms, arī migrēna ir neiroloģiska slimība. Visbiežāk tā sastopama cilvēkiem darbspējas vecumā – vairumā gadījumu sievietēm. Kā pacienti, tā mediķi neslēpj, ka sabiedrībā bieži jāsaskaras ar izpratnes trūkumu par migrēnas nopietnību, jo vairums cilvēku tās uztver kā parastas galvassāpes.

”Migrēna ir darba nespēju raisošākā neiroloģiskā slimība. Migrēna nav tikai galvassāpes, tas ir daudz kas vairāk. Tā var būt slikta dūša, vemšana, nepatīkama reakcija uz gaismu, skaņām, smakām, smaržām,” skaidro neiroloģe Linda Zvaune.

Migrēna nav ārstējama, taču ir apārstējama, tādēļ ir svarīgi lietot pareizos medikamentus. Sabiedrībā valdošo mītu dēļ nereti gan paši pacienti nemeklē ārstu palīdzību, jo uzskata, ka galvassāpes ir normāla parādība. Šādos gadījumos cilvēki lieto pretsāpju medikamentus, lai gan pret migrēnu tie palīdzēt nespēj. Arī mediķu spēja atpazīt migrēnu uzlabojusies tikai pēdējos gadus un daudzos gadījumos pacientiem precīzu diagnozi nācies gaidīt gadiem ilgi.

Lai vairotu izpratni, kas ir migrēna un kā ar to sadzīvot, šonedēļ notiks pirmais šai slimībai veltītais forums. Tā organizatori neslēpj, ka migrēnas pacientiem nākas saskarties ar neizpratni ne tikai no līdzcilvēku, bet arī darba devēju puses.

”Mums pacienti stāsta, ka viņi slēpj faktu, ka slimo ar migrēnu, jo tā uznāk pēkšņi. Kad kļūst slikti, cilvēkam ir jādodas projām. Viņi bieži vien darbavietā baidās atklāt, ka ir šī diagnoze un ka neizpratnes dēļ varētu atbrīvot no darba,” stāsta Latvijas Galvassāpju pacientu biedrības vadītāja Līga Alberliņa.

Kopumā ar šo kaiti Latvijā sirgst vairāk nekā 11 % sabiedrības, lai gan reālais skaitlis varētu būt lielāks. Mudinot kā ārstus, tā cilvēkus vairāk izprast ar migrēnu saistītos jautājumus – forums tiešsaistē norisināsies četras dienas.

Galvassāpju pacientu biedrība Saeimā iesniegusi arī vairāk nekā 10 000 parakstu, aicinot migrēnas zāles iekļaut kompensējamo medikamentu sarakstā.

1 komentārs