Latvijā aizvien populāri kļūst pašapgādes dārzi – Vāciet sev paši!

Pievienot komentāru
Latvijā aizvien populāri kļūst pašapgādes dārzi – Vāciet sev paši!
FOTO: LETA

Pēdējā laikā Latvijā aizvien populārāki kļūst tā sauktie pašapgādes dārzi, kuru saimnieki ļauj ikvienam par atlīdzību salasīt ogas vai augļus paša vajadzībām. Patlaban ogotāji dažādos dārzos plūc krūmmellenes, avenes un vēl arī ķiršus.

Pick Your Own jeb vāciet sev paši sistēmas pirmsākumi meklējami Apvienotajā Karalistē. Tur pagājušā gadsimta vidū kāds zemnieks ierīkoja zemeņu plantācijas un aicināja ikvienu par samaksu novākt ražu tieši no dobes. Iespēja tikt pie svaigām ogām iemantoja milzu popularitāti, un ”vāciet sev paši” dārzi tika atvērti visā Rietumeiropā un vēlāk arī Ziemeļamerikā. Pēdējos gadus arī Latvijā ir atvērti vairāki pašapgādes dārzi.

Pašlasīšanas dārzos interesentiem tiek ierādītas vietas, kur drīkst pielasīt savus grozus tieši no krūma vai koka. Dodoties prom, ir jānorēķinās. Sanāk tikai mazliet lētāk nekā, piemēram, tirgū. Taču klientam ir pilnīga pārliecība, ka produkcija ir vietējā un svaiga.

Dažās saimniecībās, tostarp arī Osīšos, par salasīto nav jāmaksā. Piemēram, pielasot trīs kastes ar ķiršiem, viena paliek talciniekam, bet divas saimniecība realizē tirgū.

Osīšos vairāk aug dažādu šķirņu ķirši, ābeles, bumbieres un plūmes. Saimnieks Mintauts Āboliņš stāsta, ka piecpadsmit gadu laikā koki un krūmi ir sasnieguši savu pilnbriedu.

Vasarā viņš iegulda lielas pūles, lai aizbaidītu nelūgtos ciemiņus – putnus. Dārzā uzstādīti krāsaini baloni un pat savdabīgs gāzes lielgabals, kurš ik pēc brīža rada skaļas zalves.

Piecu hektāru saimniecībā ir arī vistas un zosis. Tā kā cilvēku interese par ražas novākšanu katru gadu pieaug, saimniece prāto nākotnē atvērt arī viesu namu. Tikmēr dažas saimniecības svešiem ļaudīm savus dārzus ir aizvērušas, jo neapzinīgi lasītāji aplauž koku zarus un izbradā dobes.