Latvijā 17% 15 gadus vecu pusaudžu vāji lasa

Komentāri

Gandrīz piektajai daļai piecpadsmitgadnieku Latvijā ir vājas lasītprasmes, secināts nesen visās Eiropas Savienības valstīs veikts pētījums. Pēc tā uzklausīšanas Latvija apņēmusies tuvāko 5 gadu laikā šo situāciju uzlabot.

Taču tajā pašā laikā Starptautiskajā ekonomiski attīstīto valstu (OECD) jaunākajā pētījumā teikts, ka Latvijas skolēnu lasīšanas sasniegumi ir ar izaugsmes tendenci. Turklāt bērni Latvijā lasa vairāk nekā viņu vienaudži, piemēram, pirms divdesmit gadiem. Informācijas apjoms šo gadu laikā gan ir būtiski palielinājies, tāpēc būtu jāmeklē jauni paņēmieni un jaunas metodikas, kā kopumā attīstīt lasītprasmi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pētījumi liecina, ka Latvijā šobrīd ir 17,6% vājo lasošu 15 gadus vecu pusaudžu. Tas Eiropas Savienības mērogā ir vidējs rādītājs, taču Latvija apņēmusies šo rādītāju tuvāko piecu gadu laikā samazināt līdz 15%. Tāpēc lasītprasmei uzmanība šobrīd ir jāpievērš visos mācību priekšmetos, uzskata speciālisti. Jau pavasarī viņi aicinās uz sarunu mācību priekšmetu skolotājus, lai aktualizētu dažādas metodikas, kā uzlabot Latvijas skolēnu lasītprasmi.

Šobrīd vairākas skolās bērnu lasītprasmei tiek pievērsta īpaša uzmanība un tā jau jaunākajās klasēs tiek attīstīta pēc īpašas metodikas.

Piemēram, 5. klases skolēni Lielvārdē domā, ka viņu vienaudži ikdienā lasa maz, to traucē darīt modernās tehnoloģijas, kas bieži vien grāmatas izkonkurē.

Vladislavs, 5. klases skolnieks:

Ar tiem datoriem, telefoniem, televīziju bērni reizēm mazāk lasa. Ar tām jaunām lietām aizraujas, un lasīt paliek grūtāk. Man patīk lasīt, jo tur ir aizraujoši piedzīvojumi, intriga, satraukums, un, lasot grāmatu, var izjust daudz emociju.

Tikmēr pedagogi domā, ka bērnus pie grāmatām var arī pieradināt. Galvenais – šajā procesā jāpiedalās arī ģimenei, bet skola šo prasmi var attīstīt. Stundās bērni lasa lomās, cenšas tekstu izspēlēt un vizualizēt.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl