Komentāri

Pie Ziemassvētku galdiem šovakar sēdīsies arī tūkstošiem latviešu svešumā. LNT Ziņas viesojās ģimenē, kura iedzīvojusies Anglijā, un par atgriešanos Latvijā pagaidām nedomā.  Pomeranču ģimenē atzīst, ka svētku galds ik gadu tiek klāts saskaņā ar latviešu tradīcijām, bet svētku vakarā visvairāk pietrūkstot sniega un ziemas.

Svešumā dzīvojošie latvieši nav aizmirsuši, kā ir jāsvin īsti latviešu ziemassvētki. Mājas saimniece ir angļu kroga – paba (pub- red.) šefpavāre Sarmīte, viņas vīrs Aigars, ar kuru nosvinētas sudrabkāzas, strādā pabā par saimnieciskās daļas vadītāju. Meita Arta ir farmaceite, znots Renārs restorāna menedžeris. Draugu meita Kristīne, kura palīdz Sarmītei darbā, jau sākusi mājas saimniekus saukt par mammu un tēti. Dēlam Kristapam diemžēl ir ietrāpījusies darbadiena. Vēl mājā dzīvo žurka Snūpis, taču pats galvenais ir persiešu kaķis Derils, kura mieru spēj iztraucēt vienīgi izsalkums.

Sarmīte atklāj: ”Šogad otrie Ziemassvētki šinī mājā, mēs atkal ēdīsim pelēkos zirņus. Nu nekas jau nemainās, kā Latvijā ēdām, tā te arī ēdam.” Lai arī ir sagādāts viss, kas vajadzīgs, īstai ziemassvētku sajūtai tomēr pietrūkst sniegs un aukstums. ”Visvairāk pietrūkst sniegs un tā sajūta..,” atzīst Renārs, bet Sarmīte piebilst: ”Tūlīt jau narcises ziedēs! Latvijā jau mēnesi iepriekš sniegs bija un auksts bija, un zināja, ka Ziemassvētki nāks, te vēl plus 10 grādi ārā ir!”

Ģimenē ir cieņā senās Ziemassvētku tradīcijas. Tā kā Kristīne ir neprecēta, tad pēc senlatviešu tradīcijām jāsver runcis, lai zinātu, vai nākamgad izies pie vīra. Runcim ir 5,8 kg.

Sarmīte:
Septiņi kilogrami jābūt!

Angļu darba devēji zina, ka latvieši Ziemassvētkus svin dienu ātrāk, tādēļ 24.decembrī parasti cenšas iedot brīvdienu. Sarmīte stāsta: ”Viņi zina, ka mums tas ir galvenais. Līdz janvārim viņiem ir Christmas party (Ziemassvētku svinības –red.) iet un tās viņi svin ar saviem darba kolēģiem, un ar draugiem.

Šogad ģimenē ir bijis priecīgs notikums – ir apprecējusies Arta un Renārs, taču par pārvākšanos atpakaļ uz dzīvi Latvijā pagaidām netiek domāts. Sarmīte atzīst, ka sākumā doma bija tikai atbraukt un sapelnīt naudu, taču Renārs atzīst: ”Jo ilgāk te paliek, jo mazāk domā par to braukšanu atpakaļ! Kad tikko atbrauca no Latvijas, gribējās uzreiz braukt atpakaļ jau pēc nedēļas. Jo vairāk laiks iet uz priekšu, jo mazāk par to domā.”

Latvijā ir daudz radu un draugu, kuriem Sarmīte sūtīta arī kāds īpašu novēlējumu: ”Lai jums viss ir un viss izdodas! Lai jums ir veselība un pārējo var nopirkt par naudu!”

Vairāk skaties video.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl