Latviešu emigrantu apdzīvotajā Mančestrā Ziemassvētki ar ieročiem rokās bailēs no teroristiem

0 Komentāru

Paaugstināta terorisma risku apstākļos Eiropā darbu sākuši lielākie Ziemassvētku tirdziņi, un tipiska aina tajos šoziem ir ar automātiskajiem ieročiem bruņoti policisti. Arī apmeklētāji tiek aicināti būt vērīgi un par aizdomīgām personām vai ierīcēm nekavējoties ziņot drošības iestādēm. ASV Valsts departaments jau izziņojis ceļojošajiem amerikāņiem, ka tieši Ziemassvētku tirdziņos Eiropā jābūt uzmanīgiem teroristu dēļ. Un viens no lielākajiem tirdziņiem atrodas Lielbritānijā, Mančestras pilsētā.

Šeit, Anglijas pilsētā Mančestrā, kas šovasar jau piedzīvojusi asiņainu teroraktu ar cilvēku upuriem koncerta arēnā, tagad sevišķi drošības pasākumi ieviesti Ziemassvētku tirdziņā. Šīs pretterorisma darbības veiktas, reaģējot uz uzbrukumu pērn Ziemassvētku tirdziņā Vācijā, Berlīnē. Tiesa gan, vairāku valstu specdienesti brīdinājuši, ka turpmākā pusotra mēneša laikā tieši Ziemassvētku tirdziņi varētu būt viens no teroristu galvenajiem uzbrukumu mērķiem.

Lai nepieļautu teroristu iebraukšanu cilvēku pūļos ar kravas vai jebkādu citu auto, pilnīgi ap visu Ziemassvētku tirdziņu pa perimetru ir novietoti lieli betona bluķi. Tāpat apkārtnē veikti satiksmes ierobežojumi, lai ar auto nebūtu iespējams uzņemt ātrumu un masveidā nogalināt cilvēkus vēl pirms tirdziņa. Lai laikus neitralizētu teroristus apmeklētāju pūlī, patruļās dodas ar ieročiem bruņojušies policisti, un šī uzskatāma par ārkārtas situāciju, jo ikdienā britu policisti nenēsā līdzi ieročus. – tā LNT Ziņām skaidro Mančestras domes deputāts, kurš arī atbildīgs par pretterorisma pasākumu ieviešanu.

Pats Kērnijs
Mančestras domes deputāts

Tas ir pilnīgs jaunums, ka šeit ir bruņoti policisti ar lieliem automātiskajiem šaujamieročiem. Tas pēc būtības ir netipiski Anglijai. Tāpat arī civilajā apģērbā tērptu policistu patruļas ir jaunums, jo pirms gada vai diviem tas nebija nepieciešams. Tā ir pasaule, kurā mēs tagad dzīvojam, bet arī sabiedrība mums pieprasīja, ka viņi grib redzēt šāda līmeņa drošību. Šobrīd nav konkrētu draudu Mančestrai, bet šie ir piesardzības mēri, jo esam mācījušies no terorakta Berlīnes tirdziņā.

Mančestra ir mājvieta ļoti daudziem imigrantiem no Latvijas, kuri šajās dienās arī dodas apmeklēt Ziemassvētku tirdziņu, un par iespējamajiem riskiem nesatraucas.

Jana Matuļone
Mančestrā dzīvojoša latviete

Mani neviens nespēj apstādināt – neviens terorists, neviens terorakts. Pirmkārt, nākot iekšā tirdziņā, tev jau ir sajūta, ka esi drošā zonā. Apkārt daudz policistu, kas mūs apsargā, apkārt ir barjeras, kas neļauj uzbraukt virsū, kā tas bija Berlīnē pērn. Drošības pasākumi veikti augstākajā līmenī.

Janas Matuļones ģimenei ir personisks līdzpārdzīvojums, ja runa ir par terorismu. Proti, viņas meita Katrīna tieši pirms pusgada apmeklēja dziedātājas Arianas Grandes koncertu Mančestrā, kurā teroristi sarīkoja sprādzienu un bojā gāja 23 cilvēki. Janas meita tika sveikā auri bez miesas bojājumiem.

Braucot katru riezi garām Mančestras arēnai, Katrīna vienmēr atgādina, kas būtu, ja būtu noticis pats briesmīgākais, un arī es pie sevis klusībā domāju, negribot viņai skaļi atzīt, ka arī es par to piedomāju, bet tas vienmēr paliks manās atmiņās, to nevar izdzēst, tas ir briesmīgi.

Tieši Mančestrā šogad ir vislielākais Ziemassvētku tirdziņš Lielbritānijā. Te 350 tirgotāju sabraukuši no 22 valstīm. Arī no Latvijas. Tiesa gan, ne kā biznesmeņi, bet kā pankūku cepēji. Viņi uzskata pretterorisma drošības mērus drīzāk kā biedējošus.

Laima Ķevere
Mančestras Ziemassvētku tirdziņa darbiniece

Tas, ka mēs redzam šos cilvēkus ar ieročiem un gatavus rīkoties, nedaudz pat biedē, jo iekšēji ir nemiers, ka kaut kas var notikt. Tas ir balanss starp it kā drošo un nedrošo.

Strādāt nelielā ēdināšanas uzņēmumā Ziemassvētku tirdziņā Mančestrā 10 latviešu liela grupa brauc jau desmito gadu. Britu uzņēmējs apmaksā lidmašīnas biļetes un viesnīcu, tieši latvieši esot visātrākie darba darītāji. Stundā jāspēj izcept 100 pankūkas ar pildījumu.

Laima Ķevere
Mančestras Ziemassvētku tirdziņa darbiniece

Šis ir kā sezonāls darbs, kad atbraucam šeit uz sešām nedēļām. Ierodoties šeit, mēs katrs zinām savu mērķi, citam tā naudiņa vajadzīga ikdienai, cits krāj jaunam dzīvoklim, cits vēlas aizvest mājās un veltīt ģimenei. Mēs arī meklējam dāvaniņas, ko aizvest uz māju.

Palikt uz pastāvīgu dzīvi Anglijā un meklēt tur darbu, neviens no pankūku cepšanas grupas nevēlas. Anglija ir tikai, lai piepelnītos īslaicīgi. Latvieši ļoti cer, ka nebūs jāpiedzīvo terorakts.

Tikmēr citviet Ziemassvētku tirdziņā savu telti uzslējusi Mančestras musulmaņu kopiena. Tā savukārt joprojām cenšas uzlabot savu tēlu sabiedrībā, uzsverot, ka tai neesot nekāda sakara ar teroristiem.

0 Komentāru