“Latviešu disidente un sirdsapziņas cietumniece…” saruna ar Nobela Miera prēmijai pieteikto Lasmani-Doroņinu

4 komentāri
“Latviešu disidente un sirdsapziņas cietumniece…” saruna ar Nobela Miera prēmijai pieteikto Lasmani-Doroņinu

Latviešu disidente Lidija Lasmane-Doroņina šogad ir pieteikta Nobela Miera prēmijai. Ziņa par nomināciju sagādājusi pārsteigumu, intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” teica Lasmane-Doroņina. 

Kandidāti Nobela prēmijai pieteikusi Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (VL-TB/LNNK), bet pieteikumu Nobela Miera prēmijas komitejai sagatavoja rakstniece Nora Ikstena.

Pieteikumā prēmijas komitejai Ikstena viņu dēvējusi par latviešu disidenti un sirdsapziņas cietumnieci. Tajā pieminētas Lasmane-Doroņinas apcietināšanas un tas, ka viņa uzaugusi ar savu valsti, tās garu un nevarēja pieņemt okupāciju, kas bijusi pretēji visai viņas būtībai.

Video: intervija ar latviešu disidenti Lidiju Lasmani-Doroņinu

Pirmo reizi Doroņinu-Lasmani apcietināja 1946. gada novembrī par medikamentu un pārsienamo materiālu piegādi mežabrāļiem. 1970. gadā Doroņinu-Lasmani otro reizi apcietināja par aizliegtās literatūras lasīšanu un norakstu izplatīšanu. Trešo reizi Doroņina-Lasmane tika apcietināta 1983. gadā par “pretpadomju propagandu un aģitāciju”. Savukārt 1994. gadā Doroņina-Lasmane tika apbalvota ar V šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, kuru saņemt atteicās.

Sagaidāms, ka Nobela Miera prēmijas ieguvējs tiks paziņots 5. oktobrī. Lasmane-Doroņina ir viena no 320 kandidātēm uz Miera prēmiju.