Latviešu bērni ārzemēs aizmirst dzimto valodu! Veido risinājumu, lai situāciju uzlabotu

12 komentāri

Ārvalstīs dzīvojošie latviešu bērni vairs neprot dzimto valodu, šādu satraucošu tendenci novērojusi Latviešu valodas aģentūra.

Tāpēc, lai latviešu diasporās uzlabotu dzimtās valodas zināšanas, tiek veidota latviešu valodas apguves platforma internetā.

Zviedrijā dzīvojošais Adrians un viņa mamma sazvanās ar latviešu valodas skolotāju Latvijā. Šis ir viens no pirmajiem izmēģinājumiem jaunās interneta platformas darbības pārbaudei. Ņemot vērā katra bērna atšķirīgās iepriekšējās latviešu valodas zināšanas un bērnu mācīšanās īpatnības nolemts, ka vecumā no 6 līdz 14 gadiem tiek iesaistīts pedagogs. Pedagogs tiešsaistē varēs strādāt ar vienu līdz pieciem bērniem vienlaicīgi.

Ekrānuzņēmumi

Dace Dalbiņa
LVA direktora vietniece

Jaunā paaudze sāk asimilēties, lingvistiski strauji asimilēties. Šīs nedēļas nogales skolas, kas ir ļoti būtiskas diasporai neaptver visu diasporu. Šeit bija tā vēlme aptvert vēl kādu auditoriju, bez šiem te nedēļas nogales skolu skolēniem. Arī pieaugušajiem cilvēkiem paplašināt latviešu valodas apguvi.

Latviešu valodas aģentūras direktora vietniece uzsver, jaunajā programmā latviešu valoda tiks pasniegta ņemot vērā, ka daudziem bērniem un pieaugušajiem apkārt runā tikai svešvalodā.

Dace Dalbiņa
LVA direktora vietniece

Lūk šeit ir tas jaunais aspekta, latviešu valoda kā svešvaloda. Ja otrajā valodā ir valodas vide, tad šeit mums jārēķinās ar to, ka valodas vides nav.

Pašlaik notiek divu veidu mācību materiālu izstrāde – bērniem līdz 15 gadiem un arī pieaugušajiem. Vecākiem bērniem un pieaugušajiem tiek izstrādāti materiāli, kur latviešu valodas apguve notiks patstāvīgi, pedagoga palīdzību izmantojot tikai retos gadījumos. Pasaulē ir vairāk nekā 106 diasporas skolas, kur latviešu valodu iespējams apgūt nedēļas nogalēs. Latviešu valodas aģentūrā norāda, ka ar diasporas skolām vien ir par maz, arvien vairāk latviešu bērnu vairs nezina dzimto valodu. Programmu latviešu valodas apguvei internetā aģentūra sāka veidot šī gada sākumā. Paredzēts, ka programma ar pilnu jaudu sāks darboties 2019. gadā, kopējā atvēlētā summa ir 375 000 eiro.

Skolēni un pedagogi viens otru varēs atrast Latviešu Valodas aģentūras mājas lapā, tur arī būs mācību materiāli pieaugušajiem. Paredzēts, ka maijā tiks uzsāktas pirmās izmēģinājuma nodarbības, lai jau 1. septembrī atsevišķas bērnu grupas varētu uzsākt nopietnu darbu apgūstot latviešu valodu.

TOP komentāri

 • otto
  +1 +1 0

  otto

  Tas ir LV valstiji jaadomaa un bija jadomaa , kaa valodu saglabaat. Kaada tur valoda. Ja berniem otras puses buus no citas tautiibas. Galvenais labi pavadiit vecumdienas.
 • kate
  +2 +1 -1

  kate

  Ja viņi uzskata, ka viņu bērniem latviešu valoda nav vajadzīga un nekad nebūs vajadzīga, tad, kur ir problēma??? Daudzi Latvijā dzīvojošie krievi pat uzskata, ka viņiem nav vajadzīga tās valsts valoda, kurā viņi dzīvo! Uztrauktos par to labāk....
 • anita jasikevica
  0 0 0

  anita jasikevica

  Ja viņiem atņemta dzimtene , kāda vajadzība pēc valodas ?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl