Latvāņu invāzija! Uzzini, kā rīkoties, ja notikusi saskare ar šo augu!

Pievienot komentāru

Tikai desmitā daļa Latvijas pašvaldību ir brīvas no bīstamajiem augiem latvāņiem, un dzīvotspējīgā milzeņa izplatība ir visas valsts problēma. Kādas metodes tiek izmantotas cīņā ar latvāņiem un ko darīt, ja saskarsme ar auga dedzinošo sulu tomēr notikusi?

Sosnovska latvāņi Latvijā parādījušies jau pagājušā gadsimta 50. gados, kad tie tika izmantoti kā lopbarība. Tomēr tajā laikā netika īstenota pietiekama kontrole par šo cilvēkiem bīstamu augu. Tādējādi šodien latvānis ir sastopams 107 Latvijas novados un pilsētās. Vislielākās latvāņu platības ir sastopamas Vidzemē.

Astra Garkāje
VAAD Augu karantīnas departamenta vecākā inspektore

Sosnovska latvānis Latvijā ir izplatījies un precīzi izmērīts 10,8 tūkstošos hektāros. Tas ir vairāk nekā 15 tūkstošos dažādu izmēru lauku. Latvāņi ir visas Latvijas problēma.

Latvānis oficiāli ir atzīts par vienīgo invazīvo augu Latvijā. Šīs floras pārstāvis ziedēšanas laikā, kas ilgst no jūnija līdz septembrim, satur indīgu vielu, kas palielina ādas jutīgumu pret saules stariem.

Ja notiek saskarsme ar šo augu, jo īpaši saulainā laikā, un latvāņa sula nokļūst uz ādas, rodas apdegumi, kas ir pielīdzināmi 1. līdz 3. pakāpes apdegumiem.

Pļaušana ir izplatītāka metode cīņā ar latvāņiem. Pastāv arī citi veidi šā auga apkarošanai, piemēram, ķīmiskā, – apstrādājot zemi ar dažādām ķīmiskām vielām, un bioloģiskā – ļaujot lopiem apēst latvāņus. Vērtējot katras metodes efektivitāti, speciālisti norāda, ka vislabāk cīnīties ar latvāni ir iespējams, apvienojot dažādas metodes.

Astra Garkāje
VAAD Augu karantīnas departamenta vecākā inspektore

Vairākās vietās cilvēki ziņojuši, ka ir sekmīgi pieveikuši latvāni. Varam redzēt, kur ir uzartie lauki, pašā laukā latvāņa nav, bet apkārt maliņās – ir. Tā ir viena no efektīvākajām metodēm.

Tāpat arī daudzviet ir veiksmīgi piemērota ķīmiskā ierobežošanas metode, notiek latvāņa auguma samazināšanās un arī to skaita izzušana.

Rīgā priekšroka tika dota pļaušanai, jo ķīmiskā apstrāde mēdz kaitēt dabai, jo īpaši ūdenim. Kopš latvāņi savairojušies arī galvaspilsētā, tie tiek pļauti reizi mēnesī.

No 58 Rīgas apkaimēm latvāņi ir savairojušies vismaz desmit vietās, tostarp Ziepniekkalnā, Dārziņos, Rumbulā, Ķengaragā, Torņakalnā, Bukultos, Imantā un Skanstē. Šogad tika konstatētas arī divas jaunās atradnes ar Sosnovska latvāņiem – Mežciemā un Zolitūdē.

Lana Puntusa
RD Mājokļu un vides departamenta Dzīvās dabas resursu nodaļas pārstāve

Kopumā tās ir teritorijas 13 hektāru apmērā, no kurām Rīgas pašvaldībai pieder apmēram 9 hektāri teritoriju, savukārt pārējie 4 hektāri atrodas privātīpašumos. Rīgas pašvaldība pļauj latvāņus Rīgas pilsētas teritorijā, savukārt par privātajiem zemes gabaliem ir atbildīgi zemes īpašnieki.

Par teritorijas nekopšanu un neatbrīvošanu no latvāņiem zemes īpašniekiem visā valstī draud sodi. Fiziskām personām mēdz būt izteikts brīdinājums vai piemērots sods no 100 līdz 350 eiro, savukārt juridiskām personām – brīdinājums vai naudas sods 280 līdz 1 400 eiro apmērā. Ja gadījumā izvēlētais maršruts ved cauri vietai, kur aug latvāņi un apiet tos nav iespējams, jādara viss, lai āda nesaskartos ar šiem augiem: kājās jābūt gumijas zābakiem un garām biksēm, savukārt rokās – gumijas aizsargcimdiem. Ja tomēr esiet pieskāries latvānim, skartā vieta ir jāmazgā ar ūdeni un ziepēm 15 minūtes.

Lasi vēl