Baltkrievijas Koordinācijas padomes pārstāvis prognozē būtisku ienākumu līmeņa kritumu drīzumā Baltkrievijā

1 komentārs

Baltkrievijas Koordinācijas padomes prezidija loceklis Pāvels Latuško prognozē būtisku ienākumu līmeņa kritumu drīzumā Baltkrievijā, kas vairos neapmierinātību ar pašreizējo valsts prezidentu Aleksandru Lukašenko, vēsta TV3 Ziņas.

Pirmdienas, 14. septembra, vizīte Sočos Baltkrievijas neatkarīgajiem politikas vērotājiem likusi izdarīt vairākus secinājumus. Pirmkārt, Lukašenko vēl vairāk veicinājis finansiālo atkarību no Krievijas, taču iegūtais aizdevums 1,5 miljardu dolāru apmērā nerisina valsts problēmas ilgtermiņā. Otrkārt, Lukašenko nav spējis ierasties Sočos kā uzvarētājs. Protesti nenorimst jau piekto nedēļu.

Tiešsaistes preses konferencē eksperti un Baltkrievijas Koordinācijas padomes pārstāvis otrdien, 15. septembrī, sniedza atbildes ārvalstu medijiem.

Atbildot uz TV3 Ziņu jautājumu, vai nav jūtams pagurums un līdz gada beigām protesti varētu noplakt, dalībnieki pauda viedokli, ka vismaz pagaidām nekas par to neliecina. Nav ierosināta neviena krimināllieta pret protestu apspiedējiem un spēku struktūru pārstāvjiem, kas īstenoja vardarbību. Un neviens no politieslodzītajiem nav atbrīvots.

“Iedzīvotāju ienākumi būtiski kritīs, un tas kļūs par nākamo cēloni protestiem. Viedokļu atšķirība ar esošo vadību jau ir sasniegusi līmeni, ka protestu potenciāls vēl ir liels,” sacīja Latuško.

Šeit gan jāpiemin, ka Baltkrievijas Koordinācijas padome, kura uzņēmusies sarunvedēja lomu varas pārņemšanai, paši protesta akcijas nerīko. Tās vairāk ir pašorganizējošas. Tāpēc aktuāls ir jautājums par jaunu līderu rašanos – ņemot vērā, ka līdz šim teju visi Lukašenko konkurenti tika apcietināti, savukārt pēcvēlēšanu posmā izraidīti no valsts.

“Tas ir milzīgs nezināmais, kas un kā kļūs par jauno protestu līderi, kas būs kā vilcējspēks. Vai arī cilvēki pulcēsies paši par sevi, apmainoties ar informāciju sociālajos tīklos. Un vai vispār tas ir ilgstoši iespējams bez izteikta centra,” sprieda politoloģe Tatjana Čulickaja.

Čulickaja šaubās, vai to iespējams paveikt, atrodoties ārpus valsts, netieši norādot arī uz potenciālās vēlēšanu uzvarētājas – Svetlanas Tihanovskas – ietekmi Baltkrievijā.

Koordinācijas padome uzstāj uz jaunām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām. Kaut vai rīt.

“Lai tas notiktu, pilnīgi noteikti ir jāatlaiž Centrālā vēlēšanu komisija, tās vietā jāieceļ jauna. Tās uzdevums, pirmkārt, būtu pasludināt iepriekšējās vēlēšanas par neleģitīmām. Otrkārt, izsludināt jaunas,” sprieda Baltkrievijas Koordinācijas padomes prezidija loceklis Pāvels Latuško.

Šādu scenāriju gan, visticamāk, nepieļautu Kremlis. Baltkrievijā ieguldīts tik daudz Krievijas naudas, ka, pat mainot prezidentu, tam būtu jābūt prokrieviskam.

No Eiropas Savienības opozicionāri sagaida stingrāku nostāju, nepārprotami norādot, ka Lukašenko turpmāka atrašanās amatā jau ir neliģitīma.