Latgali apsēduši latvāņi. Vietējie zemnieki satraukušies

Komentāri

Gandrīz 11 000 hektāru visā Latvijas teritorijā klāj latvāņi. Šī bīstamā auga iznīcināšana šobrīd atstāta pašvaldību un lauksaimnieku ziņā, un par to nobažījušies ir Latgales zemnieki, kam cīņa ar latvāņiem prasa gan daudz laika, gan līdzekļu.

Spēcīgi saauguši, zied baltiem ziediem, vietām pārsniedzot pat triju metru augstumu – šādas ar latvāņiem aizaugušas teritorijas šobrīd redzamas Dagdas novadā. Šeit šī augu suga, izpletusies lielos apjomos. Tomēr vietējiem iedzīvotājiem latvāņu plantācijas jau kļuvusi jau par ierastu ainavas sastāvdaļu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

1940. gadu beigās un 1950. gadu sākumā latvānis tika ievests Latvijā kā perspektīvs lopbarības augs, jo ātri aug un ir bagāts ar ogļhidrātiem un olbaltumvielām.

Skaties foto:

Arī šobrīd Dagdas novadā ir saimniecības, kurās gaļas lopi tiek ganīti latvāņu aizaugušās teritorijās. Govis labprāt savā maltītē izvēlas latvāņus, apēdot to ziedus un lapas. Tur kur ganās liellopi, lauki ar latvāņiem ir mazāk aizauguši. Turpretī kazas šiem augiem iet ar līkumu – tā novērojusi saimniece Malvīne. Kundze pati savulaik apdedzinājusies ar latvāņu sulu, tāpēc šobrīd izvairās no tiem. Viņas mājas pagalmā latvāņu nav, pirmajiem ieviešoties, rakusi tos ārā un dedzinājusi saknes.

Viens saimnieks cīnās ar latvāņiem, bet blakus esošais nē, tas dod iespēju sēklām nogatavoties, un vējš tās aiznes arī uz apzinīgā saimnieka teritoriju. Un problēma turpinās. Turklāt neapzinīgo saimnieku parasti ir grūti atrast.

Dažādi risināšanas varianti pastāv, bet tas būtu jāizvirza par prioritāru lietu, lai sāktos kaut kāda kustība šīs problēmas risināšanai. Iespējamie risinājumi – visas teritorijas, kurās aug latvāņi, pļaut trīs reizes gadā, ganīt ar gaļas lopiem vai apstrādāt ar efektīviem ķīmiskiem preparātiem. Kamēr cīņa ar latvāņu izplatību valstij nav prioritārs jautājums, arī Latgales pašvaldības risinājumu šai problēmai īsti neredz. Bet latvāņi tikmēr turpina augt.

Skaties video:

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl