Latgales vēstniecību “Gors” pieskandinās ērģeļmūzika

0 Komentāru
Latgales vēstniecību “Gors” pieskandinās ērģeļmūzika
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Latgales vēstniecību “Gors” šīs nedēļas nogalē pieskandina ērģeļmūzika, ko uz savu dzimto Rēzekni atvedusi pasaulē pazīstamā ērģelniece Iveta Apkalna.

Ērģeļmūzikas festivāla galvenais notikums – Apkalnas saspēlēšanās ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri – būs piektdienas vakarā, taču aizraujoši koncerti gaidāmi arī turpmākajās dienās.

Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla ”ORGANismi” mākslinieciskā vadītāja ir pasaulē augsti novērtētā latviešu ērģelniece Iveta Apkalna. Tieši ar viņas entuziasmu Latgales vēstniecībā “Gors” šis mūzikas notikums ir kļuvis par tradīciju. Lai gan mūziķe ar ģimeni jau daudzus gadus dzīvo Berlīnē, Apkalnas dzimtā pilsēta ir Rēzekne, tāpēc likumsakarīgi, ka ērģeļmūzikas svētki risinās šeit.

“Katru reizi spēlējot šeit, tas saviļņojums ir lielāks! Kāds varētu teikt – nevar salīdzināt Rēzeknes koncertzāli ar Vīnes vai Parīzes koncertzāli, jā, nevar! Man šī koncertzāle ir vismīļākā. Es zinu, ka te būs kāds no maniem skolotājiem, radiem, draugiem. Tas uzliek papildu nevis pienākumu, bet papildu gandarījumu,” saka Apkalna.

Piektdienas vakarā pirmo reizi festivālā būs iespēja dzirdēt muzikālo mijiedarbību starp Apkalnu un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri.

Diriģents Andris Poga norāda, ka šī saspēle bijis ļoti skaists izaicinājums.

“Jā, ir izaicinošas lietas, bet tā sajūta, ka var sajust skaņas varenību īstā koncertzālē, īstas ērģeles, īsts orķestris – tas Latvijas mūzikas ainavā nav ikdiena! Un man ir liels prieks, ka šis festivāls notiek. Bravo Ivetai, kas savā dzimtajā pilsētā šo tradīciju kopj,” saka Poga.

Savukārt Apkalna bilst: “Manuprāt, ērģeles arī ir orķestris, jo tās sastāv no daudzām balsīm, reģistriem. Parasti spēlējot jūtos kā divi orķestri, tāpēc, manuprāt, šīs saspēle ir organiska un ļoti loģiska.”

Ērģeļmūzikas festivāls Rēzeknē izceļas arī ar to, ka katrā festivālā top kāds unikāls sadarbības uzvedums. Šajā reizē tas ir Apkalnas un mūziķa Jāņa Šipkēvica koncertprogramma “Origin” kopā ar Rēzeknes mūzikas vidusskolas kori. Koncerts izskanēs sestdienas vakarā, un uz to īpaši aicināti ir jaunieši.

“Viņš ir emocionāli ļoti gaišs un tīrs, un, manuprāt, vismaz es sevi atceroties padsmitnieka laikos, es to novērtēju, ka ar mani runā godīgi, un šajā programmā mūzika ir ļoti vienkārša un skaidra, tas ir Filipss Glāzs, Arvo Perts, Lengs, dažas manas kompozīcijas, un mazliet no Baha,” atklāj Šipkēvics.

Festivāls “ORGNismi” radās pateicoties digitālo ērģeļu iegādei pirms pieciem gadiem, ļaujot Latgales vēstniecībai “Gors” kļūt par pirmo koncertzāli Latvijā, kurā līdz ar instrumentu bija iespējams atskaņot vēl plašāku muzikālo repertuāru, parādot ērģeļu kā koncertinstrumenta iespējas.

0 Komentāru