Komentāri

Pirms 100 gadiem Rēzekne notika Pirmais Latgales latviešu kongress. Tas iegājis vēsturē, jo tika nolemts, ka Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši ir viena tauta un Latgale nevar būt atdalīta no pārējās Latvijas.

No Latgales latviešu kongresa līdz mūsdienām ir saglabājusies viena kopbilde un daži vēlāk tapuši zīmējumi, kuros redzami smaidīgi vietējo pagastu un draudžu pārstāvji pēc lēmuma par Rēzeknes, Ludzas un Daugavpils apriņķu atdalīšanos no Vitebskas guberņas un apvienošanos ar Vidzemi un Kurzemi.

Daļa Latgales latviešu tomēr bija “pret” apvienošanos ar Baltijas latviešiem, kā toreiz devēja Vidzemē un Kurzemē dzīvojošos tautiešus, kuri nedzīvoja ciemos, bet viensētās, bija luterāņi, turklāt krietni turīgāki. Šis viedoklis gan palika mazākumā, tāpēc slavenākais latgaliešu kultūras propagandētājs kongresu demonstratīvi pameta.

Pēc Franča Trasuna prasības kongresa rezolūcijā gan tika ierakstīts, ka apvienotajā Latvijā Latgalei jābūt autonomijas tiesībām un latgalieši savu valodu patur baznīcās, skolās un iestādēs.

Skaties VIDEO un uzzini vairāk!

Lasi vēl