Komentāri

Latgalē mājsaimniecību ienākumu līmenis ir zemākais valstī – 68% no vidējā rādītāja, intervijā raidījumam “900 sekundes” norādīja Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes profesore Ramona Rupeika-Apoga.

Arī citi ekonomiskie rādītāji Latgales reģionā ir zemāki kā citviet valstī. Reģistrētā bezdarba līmenis Latgalē aprīlī bija 17,7%, valstī vidēji – 7,8%, personu īpatsvars zem minimālā ienākumu līmeņa audzis no 14,5% līdz 17,1%, savukārt 52,4% iedzīvotāju Latgalē norāda, ka mājokļa apstākļi ir neapmierinoši.

Ramona Rupeika-Apoga
LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes profesore

Šajā reģionā praktiski visi ekonomiskie rādītāji – nodarbinātība, apmierinātība ar dzīvi, veselības stāvoklis, ienākumu struktūra un grūtības savilkt galus, ir vissliktākie, salīdzinot ar citiem reģioniem. Diemžēl tāda ir dzīves realitāte un šajā reģionā ekonomiskā situācija ir viena no sarežģītākajām.

Augstais bezdarba līmenis saistīts ar iedzīvotāju skaita samazināšanos. Eksperte norāda, ka Latgales reģionā ir zema dzimstība un augsta mirstība, tāpat zemo iedzīvotāju skaitu radījusi migrācija – gan iekšējā, gan ārējā.

Lai reģions varētu attīstīties, jārada darbavietas un jāpiesaista ārvalstu investori, uzskata Rupeika-Apoga.

Ramona Rupeika-Apoga
LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes profesore

Nākamajiem pašvaldību vadītājiem ir jāstrādā pie tā, lai būtu laba vide investīcijām un konkurētspējai. Jāuzrunā investori.

Pašlaik Latgales reģionā darbojas divas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) – Rēzeknes SEZ, kas pastāv jau 20 gadus, un salīdzinoši nesen darbu uzsāka Latgales SEZ, kas varētu piesaistīt ārvalstu investoru interesi.

Skaties interviju ar LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes profesori!

Lasi vēl