2 komentāri

Rēzeknes slimnīcas neiroķirurgs, šrilankietis Kavšanta Malinka Rambadagalla jau drīzumā paralēli vietējos pacientu aprūpei Rēzeknes slimnīcā, cer attīstīt medicīnas tūrismu un piesaistīt pacientus no citām valstīm. Cik viegli iemācīties latviešu valodu un kā Kavšanta Malinka Rambadagalla saka par Latvijas ļaudīm un Latgali? Skaidroja reģionālais raidījums Pi myusim Latgolā.

“Kāpēc es iesaku veselības tūrismu? Tāpēc, lai dabūtu līdzsvaru,” stāsta neiroķirurgs Kavšanta Malinka Rambadagalla, “Ja mēs nevaram dabūt naudu priekš vietējiem cilvēkiem. Pensionāriem ir ļoti grūti. Es nevarētu samaksāt par dažādām operācijām, kuras mēs veicam, teikšu godīgi. Ja mēs atvērsim šādu iespēju, tad mēs varam attīstīt slimnīcu, bet tas viss ir administrācijas rokās,” viņš stāsta.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ārsts uzskata, ka Rēzeknes slimnīcai ir perspektīvas medicīnas tūrisma jomā, jo te – slimnīcā ir pieejams moderns aprīkojums, mūsdienīgas operāciju zāles.

“Latgalē cilvēki ir laipnāki, un cilvēkiem svarīgākais ir, vai viņi var dabūt kvalitātē labu medicīnu par neastronomiskām cenām, un mēs to saprotam,” atzīst ārsts. “Kad es biju Īrijā, priekš viņiem cenas ir adekvātas, bet ne visiem. Ir cilvēki, kuriem nav tik lielas naudas. Bet mēs šeit tādas operācijas taisām piecas reizes lētāk. Skaista vieta, nu, kāpēc cilvēki nebrauc uz šejieni?”

Šrilankietis Kavšanta Malinka Rambadagalla Latvijā dzīvo jau 14 gadus, divus gadus rezidentūrā pavadījis Īrijā, kur sākotnēji gribējis arī strādāt. Tomēr, dzīvē viss pavērsies par labu Latvijai. Ārstam te ir dzīvesbiedre – skaista latgaliete – un meita.

Izrādās, ka sākotnēji Kavšanta Malinka Rambadagalla nemaz nav vēlējies studēt medicīnu. Viņš vēlējies kļūt par juristu. Tēvs gribējis, lai viņš kļūtu par inženieri, bet māte esot vēlējusies, lai viens no bērniem kļūtu par ārstu. Cienot vecāku, īpaši mātes viedokli, Kavšanta Malinka Rambadagalla izvēlējies studēt medicīnu, ko apguva Latvijā. Kā izrādās, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm arī studiju cenas te – Latvijā bijušas vispievilcīgākās.

“Mums ir fantastiski lektori un profesori, kas māca to,” atzīst Rēzeknes slimnīcas neiroķirurgs, “Kāpēc neizmantot to iespēju, lai arī pats attīstītu ekonomiku šajā valstī? Man bija fantastiski pasniedzēji universitātē – Aija Svarinska. Viņa mūs dresēja pirmajā gadā. Un kāda gada laikā mēs iemācījāmies valodu vismaz sarunvalodas līmenī, lai varam parunāt ar vietējiem,” stāsta ārsts.

Lai arī latviešu valodu ārsts apguvis gada laikā, tomēr viņš atzīst, ka ar tik daudziem locījumiem un deklinācijām tā ir sarežģīta valoda.

Tāpat neiroķirurgs norāda, ka latviešu valoda ir otrā senākā no indoeiropiešu valodām, kas attīstījusies no sanskrita. Kavšanta Malinka Rambadagalla smej, ka iemācījies dažas frāzes latgaliski – “lobs vokors”, “loba dīna” un “es ļūti, ļūti gribātu iz sātu”.

Vēl viņš piebilst, ka zina dziesmu “Skaidruo volūda” ar Annas Rancānes tekstu, kas viņam pašam ļoti patīk.

“Godīgi sakot, man bija pārsteigums, kad es sāku strādāt šeit, Rēzeknē, un bija daudz krievu valodā runājošu cilvēku. Bet viņi arī atzīst, ka tā valoda dažreiz viņiem nav tik stipra. Un es uzskatu, ka tā valoda viņiem nemaz nav bijusi vajadzīga. Visi runā krieviski, iet uz veikalu viņiem vispār nav nekādu problēmu. Tad viņiem tā vajadzība ir mazāka. Otra lieta, ir mazs kontingents, kuriem ir ilūzija, ka viņi vēl dzīvo savā pasaulē un negrib parādīt cieņu pret valsti,” savā pieredzē dalās ārsts.

Kavšanta Malinka Rambadagalla atklāja, ka Rēzeknē ticis uzņemts labi, te viņš jūtas esam tuvāk dabai un viņam patīk tā miera sajūta, kas ir visapkārt. Neiroķirurgam patīk, ka cilvēki pazīst viens otru un ar pacientu strādāt izdodas ne tikai kā ar klientu. Tāpat vienmēr ir patīkama gandarījuma sajūta, kad ārsts kādam ir palīdzējis.

Video!

TOP komentāri

  • rita
  • una
    0 0 0

    una

    Visu cieņu ārstam! Kas grib dzīvot un strādāt Latvijā, ciena mūsu valsti, spēj iemācīties arī latviešu valodu.Iesaku cienīt dzimto valodu arī pašiem latviešiem!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl