Latgalē atrod ļoti retu ūdensaugu – smalko najādu

Komentāri
Latgalē atrod ļoti retu ūdensaugu – smalko najādu
(Foto: LETA)

Daba Latvijā joprojām turpina mūs pārsteigt. Botāniķi paziņojuši, ka Latgalē, Sīvera ezerā, atraduši ļoti retu ūdensaugu – smalko najādu. Tā sastopama tikai 25 vietās pasaulē, un  Sīvera ezerā ir vislielākā zināmā šī auga koncentrācija vienuviet.

Reto ūdensaugu – smalko najādu Sīvera ezerā atklāja botāniķis Uvis Suško, kurš Latgales ezerus pēta vairākus gadus. Iepriekš šī augu suga mazā koncentrācijā atrasta Ārdava ezerā. Botāniku pieņēmums, ka tā atrodama arī blakus esošajā Sīvera ezerā šoruden apstiprinājās – tur tā ir lielākā pasaulē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Smalkā najāda ir līdz 20 centimetriem augsts ūdensaugs, kas aug tīros ezeros un iesāļos jūras seklūdeņos. Ļoti izplatīts šis augs bija pēcledus laikmetā, tomēr mūsdienās tā izplatība sarūk,” stāsta botāniķis Uvis Suško.

Vienlaikus Uvis Suško ir norūpējies par to, lai retos augus varētu saglabāt. Sīvera ezerā, kurš ir 9. lielākais Latvijā, ir sastopami gandrīz visi sarkanajā grāmatā ierakstītie ezeru ūdensaugi.

Mūsdienās smalkā najāda visā pasaulē zināma vairs tikai aptuveni 25 atradnēs, no kurām lielākā daļa atrodas Somijā. Sīvera ezerā bez smalkās najādas atrasta arī lokanā najāda, kas ir tikpat reti sastopama suga.

Par to atklāšanu Sīvera ezerā,  Latvijas Botāniķu biedrība Uvim Suško pasniegusi ceļojošo balvu Gada atradums.

Lasi vēl