Laiskos vasaras rītus drīz nomainīs agrie skolas rīti

0 Komentāru
Laiskos vasaras rītus drīz nomainīs agrie skolas rīti

Lieli pārdzīvojumi un stīvēšanās – to daudziem nāksies piedzīvot, kad vasaras laiskos rītus nomainīs agrā mošanās uz skolu. Psihologi norāda, ka ir iespējams jau laikus sagatavoties tā, lai agrie rīti sagādātu iespējami mazāk pārdzīvojumu.

Rīgas Stradiņa universitātes Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras lektore norāda Indra Majore , ka ģimenēs, kur agrie rīti sagādā grūtības, vajadzētu jau laikus gatavoties septembra atnākšanai.

Miega speciālisti un psihologi norāda, ka vieglas rīta pamošanās atslēga slēpjas tajā – kā ir notikusi aizmigšana iepriekšējā vakarā. Un runa nav tikai par to, kā agri no rīta pamosties, bet – kā prasmīgāk aiziet gulēt vakarā.

Gulēt jāiet līdz plkst. 22, un jaunākiem bērniem jāguļ līdz pat 12 stundām, bet vecākajiem miegā jāpavada ap 10 stundām.

Biežākā kļūda, kuru cilvēki dara, ir dažādu viedierīču skatīšanās īsi pirms miega. Tas attiecas uz telefoniem, planšetēm un arī uz televīziju. Zilā gaisma dod mulsinošu signālu smadzenēm, ka vēl ir diena, un smadzenes nepārslēdzas uz nakts režīmu.

Savukārt mostoties vislabāk nepārlikt modinātāja zvanu vairākas reizes. Vislabāk pamosties nesteidzoties un, tā teikt, vienā piegājienā. Tad skolā pavadītā diena būs veiksmīga, radoša un jaunām zināšanām bagāta.

Bērni, kuriem ir nepietiekams gulēšanas laiks, uzrāda sliktākus mācību rezultātus, nekā bērni, kuriem nav miega traucējumu. Tā, piemēram, skolas vecuma bērniem, kuriem tika samazināts gulēšanas laiks par vienu stundu, pazeminājās koncentrēšanās spējas un ievērojami pazeminājās centrālās nervu sistēmas darbība.

Tiesībsargs pēc sūdzību saņemšanas no bērnu vecākiem veica izpēti par to, kā agrie rīti ietekmē bērnu veselību un sekmes. Pēc izvērtējuma tiesībsargs aicina Veselības ministriju un Izglītības un zinātnes ministriju vērtēt iespējas noteikt pamatskolu un vidusskolu audzēkņiem vienotu mācību stundu sākuma pieļaujamo agrāko laiku. Pašlaik gan nekādas izmaiņas nav ieviestas.

0 Komentāru