Laikraksta “Bauskas Dzīve” strīdā ar Iecavas domi vēsturisks spriedums un pavērsiens

0 Komentāru

Tiesa nospriedusi, ka Iecavas domei būs jāmaksā vairāk nekā seši tūkstoši eiro laikrakstam “Bauskas Dzīve” un jāpārtrauc reklāmu un sludinājumu izvietošana pašvaldības izdevumā “Iecavas Ziņas”.

Tas ir pirmais būtiskais neatkarīgā medija panākums cīņā pret pašvaldību izdevumiem. Tiesa, Iecavas dome pagaidām no ierastās prakses neatteiksies un turpinās tiesāties.

Administratīvā rajona tiesa Jelgavā ceturtdien, 23. novembrī, par prettiesisku atzina Iecavas novada domes praksi, pašvaldības laikrakstā izvietojot reklāmas, un apmierināja “Bauskas Dzīves” kompensācijas pieprasījumu.

Andris Tauriņš
SIA ”Bauskas Dzīve” advokāts

“Bauskas Dzīve” ir ārkārtīgi gandarīta un priecīga par to, ka tiesa bija drosmīga un šādu vēsturisku spriedumu pieņēma. Tas ir kaut kas nebijis tiesu praksē, un es domāju, ka tas varētu iedrošināt arī citus neatkarīgos masu informācijas līdzekļus rīkoties līdzīgi.

Advokāts gan sagaida, ka tiesāšanās starp pašvaldību un reģionālo laikrakstu turpināsies nākamajās tiesu instancēs.

Arī Iecavas domes priekšsēdētājs apliecināja, ka grasās tiesas spriedumu pārsūdzēt.

Aivars Mačeks
Iecavas novada domes priekšsēdētājs (NA)

Jebkurā gadījumā no gaisa pagrābtas kompensācijas nemaksājam nevienam. Mēs šo summu pārsūdzēsim. Tad jau šis tiesas spriedums ir pretējs pastāvošajai likumdošanai. Laikrakstus mēs varējām reģistrēt. Līdz ar to, ja tas ir laikraksts, mēs varējām likt reklāmas. Tādā gadījumā tas ir dīvaini mūsu valstī.

Reģionu mediji jau ilgu laiku cīnās pret pašvaldībām, kas finansē savas avīzes, jo tās apdraud neatkarīgas preses pastāvēšanu. Pieņemot reklāmas, pašvaldību izdevumi atņem ienākumus privātajiem medijiem. Likumdevējs līdz šim ir atteicies ierobežot pašvaldību izdevumus.

Savukārt Augstākā tiesa ir lēmusi, ka pašvaldības drīkst izdot savus laikrakstus, vienlaikus norādot, ka neatkarīgie mediji var prasīt vietvarām kompensēt reklāmas ieņēmumus. To “Bauskas Dzīve” arī izdarīja.

Izdevējs ir vērsies arī Eiropas Cilvēktiesību tiesā, kas ierosinājusi lietu pret Latviju.

0 Komentāru