“Lai viņi beidz sev kabatās “naļiku” bāzt!” Lielbritānijā dzīvojošie emigranti izsaka politiskās prasības

9 komentāri
“Lai viņi beidz sev kabatās “naļiku” bāzt!” Lielbritānijā dzīvojošie emigranti izsaka politiskās prasības
LNT Ziņas

Daļai Lielbritānijā dzīvojošo tautiešu būs apgrūtināta piedalīšanās Saeimas vēlēšanās, jo vienā no latviešu centriem – Bostonā – šoreiz nebūs vēlēšanu iecirkņa, un LNT Ziņām daudzi izteica šaubas, vai tērēs naudu ceļam līdz citai balsošanas vietai.

Viņi arī pārmet Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) pārlieku birokrātiskas procedūras vēlēšanu iecirkņu atvēršanai. Tikmēr atsevišķas politiskās partijas jau sākušās aģitācijas braucienus pie tautiešiem Lielbritānijā.

Londonas viesnīcas reģistratūrā strādājošā Inese Kuplā ir ieguvusi britu pilsonību, taču katru dienu ļoti rūpīgi sekojot līdzi politiskajām norisēm Latvijā. Tamdēļ partijas, kas tagad brauks uz Lielbritāniju aģitēt emigrantus, viņu nepārliecināšot un simpātijas negūšot.

Inese Kuplā
Londonas iedzīvotāja

Līdz šim neviens nebija iedomājies pie mums braukt un klāstīt kaut ko par savām partijām, bet tagad mēs pēkšņi esam vajadzīgi, tādēļ ka Lielbritānijā dzīvo patiešām liels latviešu skaits, un varbūt viņi ir sapratuši, ka mēs kaut kā varam ietekmēt vēlēšanu rezultātus.

Partiju piedāvājumā Inese nemeklēs solījumus remigrācijas veicināšanai, bet gan – lai noturētu cilvēku palikt Latvijā.

Inese Kuplā. Foto: LNT Ziņas

“Latvijā jauna ģimene, kurai ir minimālā alga, nevar atļauties bērnus. Labākā gadījumā tikai vienu bērnu. Ja viņi to saprot, tad viņi dodas uz ārzemēm, kur pa minimālo algu un valsts atbalstu var daudz labāk tikt galā un atļauties divus, un pat trīs bērnus,” stāsta Inese Kuplā.

Savukārt Anglijas pilsētā Visbīčā dzīvojošais Dzintars saka, – ja tiks līdz kādam tuvējam iecirknim, tad balsos par partiju, kas nekad nav bijusi Saeimā. Dzirdēt grib, ka būs lielāka minimālā alga.

Dzintars
Anglijas pilsētas Visībčas iedzīvotājs

Mēs tur it kā ejam vēlēt, bet viņi jau savā starpā visu izrunājuši, kurš kurā krēslā sēdēs. Vai tad pa šiem n-tajiem gadiem kāds ir nomainījies? Dusmas ir. Es arī gribu dzīvot. Man nevajag miljonus, es “prosta” gribu dzīvot! Man nevajag jahtu, bet gribu aiziet uz veikalu un nopirkt desu vai apelsīnu. Es ar saviem 200 eiro nevaru atļauties to.

Dzintars. Foto: LNT Ziņas

Tikmēr Bostonā dzīvojošais Mairis nemaz nezina, par ko balsot.

Mairis Alksnītis
Anglijas pilsētas Bostonas iedzīvotājs

Par Latvijas politiku es labāk nerunāšu, jo man ir kas slikts sakāms viņiem. Lai viņi beidz sev vienkārši kabatās “naļiku” bāzt.

Taču Mairis, visticamāk, līdz balsošanas iecirknim nemaz netiks, jo Bostonā tāda nebūs, taču tērēt naudu līdz tuvākajam citam iecirknim viņš nemaz nedomājot.

Mairis Alksnītis (pa labi) Foto: LNT Ziņas

Latviešu imigrantu skaita lielā dēļ Bostonu mēdz saukt par “mazo Latviju”, un fakts, ka šoreiz te nobalsot nevarēs, sacēlis sašutuma vētru internetā. Latviešu kopienas aktīvists Bostonā Ziedonis Barbaks LNT Ziņām skaidro, – ņemot vērā, cik negatīva pieredze un pat finansiāli zaudējumi viņam radušies CVK dēļ, rīkojot vēlēšanu iecirkni Bostonā divas iepriekšējās reizes, nolemts tagad atmest ar roku.
Ziedonis Barbaks
latviešu kopienas Bostonā aktīvists

Šoreiz nebūs, jo ir ļoti grūti noorganizēt to visu situāciju, jo patiešām ir lieli papīru darbu, lai dabūtu finanses organizēšanai – īres maksas – ir daudz papīru jāpilda. No sākuma es ieguldu savu naudu un tikai tad man no Latvijas atskaita naudu. Pēdējo reizi es šo naudu gaidīju mēnesi. Absurdā situācija ir tieši tā, ka par ēdināšanu iecirkņa darbiniekiem bija iedoti 5 eiro uz dienu, bet es pats personīgi nopirku visus ēdamos. Mēs no valsts dabūjām, ja nemaldos 25 latus, bet iztērēju 100 mārciņas

Latvijas vēstniecībā Londonā skaidro, – ikvienai emigrantu kopai bija iespēja savā pilsētā jebkur Lielbritānijā, un kopumā uz šīm Saeimas vēlēšanām Lielbritānijā būs krietni vairāk balsošanas iecirkņu nekā iepriekšējās reizēs, proti, nobalsot varēs 15 vietās.

Baiba Braže
Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē un Ziemeļīrijā

Esam iesnieguši finanšu aprēķinus, jo ir daļa telpu, kas būs jāīrē, jo pašiem latviešiem nav šo telpu. Tad gaidām ziņas no CVK, ministru kabineta, kad tas finansējums varētu tikt piešķirts, un tad rudens pusē CVK brauks mācīt šo iecirkņu vadītājus.

Baiba Braže. Foto: LNT Ziņas

Daudz latviešu dzīvo Birmingemas apkārtnē, taču vietējā kopiena nokavēja vēlēšanu iecirkņa organizēšanas pieteikšanas datumu. Ārlietu ministrijā gan tagad sola tomēr meklēt risinājumu iecirkņa izveidei. Pie Birmingemas dzīvojošais Edgars Liepiņš gan izsaka pārmetumus, ka joprojām nav rasta tehnoloģiskā iespēja nobalsot internetā. Tiek gan izteikts minējums, – esošās varas partijas apzināti kavējot interneta balsošanas ieviešanu, jo latvieši Lielbritānijā nebūtu viņu vēlētāji.

“Politiķi jau saprot, ko viņi ir nogrēkojušies pret tautu. Es drīzāk teiktu, ka nav politiskās gribas, jo viņi jau saprot, ka nebūs atsaucības,” min Liepiņš.

Saeimas vēlēšanu iecirkņos Lielbritānijā strādās šejienes emigranti, nevis speciāli cilvēki no CVK, un šo emigrantu apmācības notiks septembrī.

9 komentāri