Lai veicinātu, ka cilvēki ar invaliditāti strādā, valsts plāno nodokļu atlaides darba devējiem

0 Komentāru
Lai veicinātu, ka cilvēki ar invaliditāti strādā, valsts plāno nodokļu atlaides darba devējiem
LETA

Lai veicinātu, ka cilvēki ar invaliditāti veiksmīgāk iekļaujas darba tirgū, valstij jādomā par nodokļu atlaidēm un cita veida finansiālu atbalstu darba devējiem. Par to pārliecinātas visas iesaistītās  puses, tostarp par sociālajām lietām atbildīgās komisijas vadītāja Saeimā. Lai arī sabiedrības attieksme pret cilvēkiem ar īpašām vajadzībām Latvijā sākot uzlaboties, tomēr diskriminācija darba tirgū joprojām ir aktuāla problēma.

Saeimā, dažādu organizāciju pārstāvji ar deputātiem sprieda, kā veicināt, ka cilvēki ar invaliditāti strādā. Uzņēmēji norāda uz paradoksu, ka tam bieži vien šķēršļus liek likumdošana. Piemēram, likums, kas nosaka, ka darbinieku ar invaliditāti nedrīkst atlaist pat tad, ja tiek samazināts strādājošo skaits vai likvidēta konkrētā darba pozīcija. Tam seko ilgas tiesvedības.

Pēteris Leiškalns, Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālo lietu eksperts:

Darba devēji ir ļoti piesardzīgi pieņemot darbā personas ar invaliditāti. Ja mēs zinām, ka ir vēl 10% bezdarba līmenis, kur tomēr darba devējam vēl ir iespējas. Tas mūsuprāt ir šķērslis, kas būtu ņemams ārā no likuma, pastiprinot to, ka darbinieku atlaišanās gadījumā, personām ar invaliditāti ir priekšrocības.

Savukārt, cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas vadītāja norāda, ka darba devēji joprojām ar aizspriedumiem izturas pret invalīdiem. Uzskatot, ka šis darbinieks reti nāks uz darbu, būs slinks un daudz slimos.  Tomēr lielākā problēma esot nesakārtotā pabalstu sistēma.

Gunta Anča, Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas Sustento vadītāja:

Mūsu pabalsti ir ļoti zemi, tādēļ, ka mūsu algas ir ļoti zemas. Un ļoti bieži tas rezultējas ar to, ka cilvēkiem, kuri patiesībā ļoti labi varētu strādāt, nav izdevīgi to darīt, tikai tāpēc, ka viņi zaudēs pabalstu. No vienas puses mums liekas, tas nav labi, ka cilvēks grib tikai pabalstu, bet no otras puses ir jāsaprot, ka tajā brīdī, ja cilvēkam ir invaliditāte, tad bieži darbs izmaksā daudz dārgāk nekā tad, ja invaliditātes nav.

Anča uzsver, ka darba devējiem, pieņemot darbā cilvēkus ar invaliditāti,  pašreiz nav nekāda atbalsta no valsts. Pat, ja uzņēmējam ir labā griba, bieži vien šis darbinieks nevar strādāt pilnu darba dienu un tas, protams, nav izdevīgi. Tādēļ valstij jādomā par nodokļu atlaidēm un cita veida finansiālu atbalstu darba devējiem. Pašreiz darbs pie nodokļu politikas maiņas jau notiekot.

Savukārt, uzEiropas Savienības fona Latvija gan neko daudz neatšķiras. Šobrīd vidēji Eiropā no cilvēkiem ar invaliditāti strādā 47%, Latvijā šis rādītājs ir līdzīgs.

Foto

Video

0 Komentāru