Lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu, turpmāk būs jāstrādā ilgāk

1 komentārs

No šodienas spēkā stājušies jauni noteikumi bezdarbnieka pabalsta saņemšanai. Politiķi uzskata, ka liela daļa cilvēku ļaunprātīgi līdz šim izmantojuši sociālo apdrošināšanas sistēmu, tamdēļ turpmāk būs jāstrādā daudz ilgāks laiks, līdz drīkstēs saņemt bezdarbnieka pabalstu. Neapmierinātību jau izteikušas atsevišķas nozares, kurām ir sezonāls raksturs.

Bezdarbnieka pabalstu līdz šim varēja saņemt, ja persona nostrādājusi vismaz 9 mēnešus 12 secīgu mēnešu laikā. Turpmāk, lai iegūtu bezdarbnieka pabalstu sociālās apdrošināšanas iemaksas būs jāveic ilgāk – vismaz 12 mēnešus 16 mēnešu laikā. Tagad negodprātīgiem uzņēmējiem vairs nebūšot iespējams sūtīt savus strādniekus pēc bezdarbnieka pabalsta kā pagaidu finansējuma avotu tukšajā laikā un darbinieku noturēšanai uz nākamo sezonu.

“Bezdarbnieka pabalsta mērķis nekādā gadījumā nav risināt samaksas jautājumu starp darba devēju un darba ņēmēju, jo pēc būtības, ja šis pabalsts tiek izmantots ne pēc sava mērķa, tad sanāk, ka tas pabalsts palīdz darba devējam samaksāt par to periodu, kurā ir mazāk darba, ko piedāvāt, vai nav vispār, ko piedāvāt,” skaidro Labklājības ministrijas pārstāve Inese Upīte.

Nodarbinātības Valsts aģentūra pērn piefiksējusi 12 700 bezdarbniekus, kuri pēc dažiem mēnešiem atkal iekārtojušies darbā pie tā paša darba devēja, pie kura iepriekš bija strādājuši.

“Mums bija signāli arī no izglītības iestādēm, piemēram garderobes darbinieki vai pavāri pirms vasaras brīvlaika tiek atbrīvoti no darba un pēc tam septembrī atkal tiek pieņemti darbā. Tiek paredzēts, ka cilvēks šos trīs mēnešus saņems bezdarbnieka pabalstu,” turpina Upīte.

Taču visvairāk tukšā perioda pārlaišana uz citu nodokļu maksātāju rēķina sevišķi izplatīta ir tādās sezonālās nozarēs kā lauksaimniecība, mežsaimniecība un būvniecība. Par stingro mēru pieņemšanu neapmierinātību pauž arī būvniecības industrija.

“Pastiprinās tie riski – darbinieks brauc uz ārzemēm un uzņēmējiem nav strādnieku,” saka ”Latvijas ceļu būvētājs” izpilddirektors Zigmārs Brunavs. Ceļu būvnieki prognozē arī valsts un pašvaldību iepirkumu konkursu sadārdzināšanos.

“Dīkstāves periodā darbā it kā teorētiski atrodoša cilvēka apmaksa – tas viss kaut kur iekomponējas tajā cenā, kura mums ir jānes uz kārtējo konkursa piedāvājumu,” norāda Brunavs.

Būvnieki sūkstas, ka viņiem neesot brīvo līdzekļu, lai turpinātu maksāt algas strādniekiem arī tukšajos mēnešos. Tam gan nevēlas ticēt zivsaimnieku asociācijā, jo, ja jau zivsaimnieki, kurus bieži vajā finansiālas problēmas, spēj sagrabināt algas zvejniekiem un kuģa apkalpei, tad tas esot jāspēj arī citām nozarēm.

“Paskatieties viņu deklarācijas, sabūvētās mājas, braucamrīki, ar kādiem viņi brauc, un tad jūs atradīsiet to rezervīti, ko viņi var maksāt saviem cilvēkiem tanī pārējā laikā, ja viņiem problēma tos cilvēkus nodarbināt. Tad lai drusku padalās ar tiem cilvēkiem,” teic Latvijas Zivsaimnieku asociācijas vadītājs Inārijs Voits.

Līdzīgās domās ir arī zemniekus pārstāvošā Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome. “Kāpēc mums pārējai sabiedrības daļai vajadzētu maksāt kaut kādus pabalstus tiem, kam ir tukšais periods. Mums ir daudz bagāto zemnieku, kas, piemēram, audzē graudus, un es redzu “Facebook”, ka visu ziemu brauc slēpot un atpūsties. Tad maksāt kaut kādus bezdarbnieku pabalstus ir pilnīgi neloģiski,” skaidro LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.

Tagad, kad bezdarbnieka pabalstu drīkstēs saņemt tikai pēc 12 nostrādātiem mēnešiem 16 mēnešu laikā, Labklājības ministrijas aplēsusi – tas samazinās pabalsta saņēmēju skaitu vidēji par 5% gadā.
Piezīmes

TOP komentāri

  • Ha,ha
    0 0 0

    Ha,ha

    Priekšnieki būvniecībā, mežizstrādē diez ko negrib maksāt algas,toties labprāt paši braukā dārgās mašīnās.Lai mazāk bāž savās kabatās! Kāpēc mums strādājot, jāsedz strādnieku- bezdarbnieku kluso sezonu,kamēr viņu priekšnieki noēdušies ripaini?!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl