Lai samazinātu skolotāju skaitu, Izglītības ministrija plāno piedāvāt skolotāju pensionēšanos pirms laika

4 komentāri

Izglītības ministrijā top plāns, kā, samazinot skolotāju skaitu, nepalielināt bezdarbnieku rindas. Nozares ministrs Kārlis Šadurskis uzskata, ka pedagogiem būtu jādod iespēja priekšlaikus pensionēties.

Šāds plāns izraisījis asu reakciju Saeimā, galvenokārt – Vienotībā. Šadurska partijas biedre un Saeimas Izglītības komisijas vadītāja Ilze Viņķele akcentē, ka šādas sistēmas ieviešanu nedrīkst pieļaut. Viņa savos komentāros ir skarba – tas ir mēģinājums graut sociālās apdrošināšanas sistēmu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vajadzīgi 2,5 miljoni eiro

Statistika liecina, ka Latvijā teju 90 procenti skolotāju ir sievietes. Pedagogu vidējais vecums ir aptuveni 47 gadi, nedaudz vairāk par 11 procentiem ir pirmspensijas vai pensijas vecumā. Sliktās demogrāfiskās situācijas dēļ, it īpaši lauku skolās, bērnu kļūst aizvien mazāk. Tāpēc neizbēgami daudziem pedagogiem draud darba zaudēšana. Lielāks risks ir tieši pirmspensijas vecuma cilvēkiem. Nozares ministrs Kārlis Šadurskis uzskata, ka risinājums būtu speciāls likums, kas ļautu skolotājiem priekšlaikus pensionēties no 60 gadiem.

Kārlis Šadurskis, izglītības ministrs

Tā pat ir vitāla nepieciešamība. Maz ticams, ka pedagogs ap 60 gadiem spēs pārkvalificēties un atrast jaunu darbu.

Ministrs piebilda, ka sistēmas iedzīvināšanai gadā būtu nepieciešami divarpus miljoni eiro. Patlaban vēl tiek rēķināts, cik pedagogu skartu šī sistēma. Šadurskis cer, ka likums varētu stāties spēkā nākamgad.

Arodbiedrība atbalsta

Patlaban Saeimā jau izskata likumprojektu, kas paredz piešķirt izdienas pensijas pirmsskolas, speciālās izglītības un sporta skolotājiem. Jaunais likumprojekts, kura izstrāde nav vēl pat sākusies, attiektos uz pārējiem pedagogiem. Pedagogu arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga atbalsta Šadurska iniciatīvu un cer, ka to atbalstīs arī pārējie koalīcijas partneri.
Viņķele kritizē Šadurski
Taču izskatās, ka tik gludi vis neies. Šadurska partijas biedre un Saeimas Izglītības komisijas vadītāja Ilze Viņķele velta asu kritiku ministram. Viņa uzskata, ka Šadurska plāns ir mēģinājums graut sociālās apdrošināšanas sistēmu.

“Nav nepieciešams izstrādāt speciālu priekšlaicīgas pensionēšanās sistēmu tiem pedagogiem, kuri darbu zaudē reformas rezultātā. Tas būtu negodīgi pret citiem,” savu niknumu neslēpa Viņķele.

Viņa gan piebilda, ka reformas dēļ darbu zaudējušajiem skolotājiem varētu izstrādāt pabalstu sistēmu. Nav gan skaidrs, vai tas neradīs papildu slogu pašvaldībām.
Tikmēr Izglītības ministrijā vēl top reforma pamatskolām. Šadurskis uzskata, ka nepieciešams noteikt pieļaujamo minimālo skolēnu skaitu pamatskolās – 7. līdz 9. klašu grupā. Tomēr arodbiedrībā domā, ka šis jautājums būtu jāatstāj pašvaldību ziņā.

Video

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl