Lai piesaistītu nodokļu maksātājus, Valmierā sāk būvēt īres namus

Komentāri

Daudzās Latvijas pilsētās liela problēma ir lētu un kvalitatīvu īres dzīvokļu pieejamība, savukārt kas kavē arī reģionu ekonomisko attīstību.

Kā celmlauzi darba spēka piesaistīšanā var minēt Valmieru, – tur pašvaldība sākusi būvēt īres namus.

Valmierā akūti trūkst pieejamu īres dzīvokļu, lai šo problēmu risinātu, pilsētā tiek būvēti divi īres nami. Tā kā ar nekustamo īpašumu biznesu dome nodarboties nedrīkst, īres namus ceļ pašvaldības kapitālsabiedrība. Šāds projekts Latvijā pagaidām ir vienīgais, lai arī īres dzīvokļu pieejamības problēma pastāv daudzās pilsētās.

Valmieras ekonomika attīstās strauji, pilsētā ir ļoti zems bezdarba līmenis, – tikai 3,3%. Paši valmierieši nespēj aizpildīt visas darba vietas, cilvēki brauc uz šejieni strādāt strādāt no citiem novadiem. Savukārt, jauna darba spēka piesaistīšanā šķērslis ir īres dzīvokļu trūkums.

Jānis Baiks
Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs

Ļoti daudz cilvēku katru dienu brauc uz Valmieru strādāt. Apmēram septiņi līdz astoņi tūkstoši. Situācijair tāda, ka daudzi, kas ikdienā braukā, viņi ar laiku tomēr grib dzīvot blakus savai darba vietai, īpaši tas saistīts ar ģimenēm, lai būtu ērtāk.

Atrast īres dzīvokļus Valmierā ir teju neiespējami, pieprasījums vairākkārt pārsniedz piedāvājumu, līdz ar to dzīvokļu īres cenas jau sasniegušas galvaspilsētas līmeni. Piemēram, izīrēt divistabu dzīvokli ar ērtībām maksā ap 300 eiro bez komunālajiem maksājumiem. Uzklausot uzņēmēju sūdzības, ka trūkst darba roku, Valmieras domē izlēma, ka pie īres namu būvniecības jāķeras pašiem, jo privātie attīstītāji nav ieinteresēti ēkas nodot īrei. Pašvaldības kapitālsabiedrība “Valmieras namsaimnieks” bankā paņēmusi kredītu uz 25 gadiem,  lai īres cenas noturētu tirgus līmenī.  Tiek būvēti divi īres nami ar 150 dzīvokļiem.

Jānis Baiks
Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs

Pēc krīzes cilvēkiemļoti mainījušies paradumi, – aptuveni80% cilvēkugrib īrēt, nevis pirkt, jo daudziem vēl ir rūgtā pieredze. Viena daļa pasaka, ka nav uzkrājumi, nākamais, – vai šeit viņi paliks dzīvot, vai iepatiksies, vai darbs būs stabils, ir daudz neskaidrības. Varbūt tas pat ir pozitīvi, ka cilvēki paīrē, paskatās, ka iet um tad tikai uzņemas kredītu slogu.

Īres namos būs pieejami 15 vienistabas dzīvokļi, 90 divistabu dzīvokļi un 45 trīsistabu dzīvokļi. Platībā no 25 līdz 54 kvadrātmetriem.  Īres maksa lielākajiem dzīvokļiem būs ap 230 eiro. Visi – jau ar pilnu iekšējo apdari.

Ievērojot likumdošanu, dzīvokļu īres tiesības varēs iegūt izsoles kārtībā. To sākumcena būs 100 eiro.

Jānis Baiks
Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs

Izsole tiks rīkota vienlaicīgi uz visiem dzīvokļiem. Ja uz kādu dzīvokli būs viens pretendents, tad viņš iegūs šo dzīvokli pa sākuma cenu, bet nu ja būs vairāki, tad viņi savā starpā solīs, kurš vairāk maksās, lai iegūtu šīs īres tiesības.

Sagaidāms, ka pieprasījums pēc šiem dzīvokļiem būs liels, tāpēc pašvaldība jau kaļ plānus par citu īres namu būvniecību. Plānā esot izbūvēt vēl ap tūkstots mājokļu.

Valdis Jēgers
“Valmieras namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs

Šeit īres līgums būs uz pieciem gadiem, maksimums. Protams, var būt uz īsāku laiku, pārbūvēt dzīvokli nevar, suņus laikam nevarēs, kaķus varbūt, nu īpaši neiesakām, bet nu varbūt jā.

Valmierieši šo pašvaldības iniciatīvu atbalsta.

Vitālijs
Valmierietis

Īres dzīvokli Valmierā, īpaši studentam, nav reāli atrast. Cik es esmu skatījies sludinājumus, – 250 eiro plus komunālie. Ja tu esi students vai gribi ar draugu īrēt, tas nav iespējami. Tie īres nami, tas ir ļoti liels atbalsts, manuprāt, jo Valmierā ir daudz darba vietu, daudz jaunu cilvēku, kas iebrauc pilsētā un patiešām tas bija nepieciešami.

Inese
Valmieriete

Viss jau ko būvē, ir labi. Galvenais, lai tas ir kvalitatīvi un līdz galam izdomāts. Cik es dzirdēju, – viņi tur tikai uz kaut kādu noteiktu laiku drīkstēs dzīvot, tad viņiem atkal jāmeklē kaut kur citur. Tad jau tā problēma īsti nav atrisināta, jo dzīvokļu trūkst, kur dzīvot.

Jaunajos dzīvokļos pirmie īrnieki tiks jau pavasarī. Ekonomikas ministrija slavē Valmieru par šo iniciatīvu darba spēka piesaistīšanā un norāda, ka par īres namu būvniecību ar steigu jādomā arī Rīgai. Arī OECD eksperti uzsver, ka lētu un kvalitatīvu īres mājokļu trūkums galvaspilsētā, kavē ekonomikas izaugsmi un pat veicina iedzīvotāju aizbraukšanu uz citām valstīm.

Mārtiņš Auders
Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktors

Mazajās pašvaldības trauksmes sajūta ir lielāka, jo akūtāk izjūt darba spēka trūkumu un daudz vairāk cīnās par cilvēkiem, kas Latvijā šeit ir. Rīgai tas ir vairāk pašsaprotams process, ka visi dodas uz Rīgu darba meklējumos, bet arī Rīgai, ja tā vēlas būt konkurētspējīgā tādā globālā līmenī, tad jādomā, kā to iedzīvotāju skaitu palielināt.

Rīgas mērs Nils Ušakovs nevēlējās komentēt, vai pilsētas plānos ir būvēt pieejamus īres namus. Tomēr nākošgad, iespējams, divas jau esošas ēkas ar aptuveni 200 dzīvokļiem tiks nodotas īrei.

Ivo Krišbalts
“Rīgas pilsētbūvnieks” pārstāvis

Mums ir Lielupesiela un Ziepju iela, tās ir divas mājas, kuras varētu renovēt un kur varētubūt dzīvokļi, taču vienīgā problēma ir tā, ka tajās vēl ir privātīpašnieki, viņi ir privatizējuši dzīvokļus, pašlaik risinām ar viņiem šo situāciju, vai mēs varēsim no viņiem atsavināt, vai atpirkt, to mēs īsti nezinām vēl.

Rīga vēl nav tikusi galā ar sociālo māju būvniecību. Dzīvokļu rinda galvaspilsētā joprojām ir milzīga – aptuveni četri tūkstoši cilvēku joprojām cer uz savām jaunajām mājām. Rindā var nākties gaidīt pat 14 gadus.

Lasi vēl