Lai nopelnītu naudu stiprā alkohola pudelei, Latvijas iedzīvotājam vidēji jāstrādā 372 minūtes, noskaidrots pētījumā

1 komentārs
Lai nopelnītu naudu stiprā alkohola pudelei, Latvijas iedzīvotājam vidēji jāstrādā 372 minūtes, noskaidrots pētījumā

Lai nopelnītu naudu stiprā alkohola pudelei, Latvijas iedzīvotājam vidēji jāstrādā sešas stundas un divpadsmit minūtes, noskaidrots pētījumā. Tas esot stipri vairāk nekā citviet Eiropā un veicinot kontrabandu, tādēļ pētījuma autors aicina apturēt šā nodokļa pieaugumu. Tomēr Finanšu ministrija tam nepiekrīt – alkohols ir dārgs tāpēc, ka neveselīgs un padarīt to lētāku neesot iemesla.

Ekonomikas zinātņu doktora Māra Juruša pētījumā izmantota līdzīga metodoloģija, kā visā pasaulē pazīstamajā Big Mac indeksā, kas parāda, cik ilgi cilvēkam vidēji jāstrādā, lai varētu nopirkt vienu ātrās ēdināšanas restorānā McDonalds. Tikai šoreiz burgers aizstāts ar pudeli stiprā alkohola. Un atklājies, ka vidējajam latvietim, lai nopelnītu pudelei šņabja, jāstrādā sešas stundas un divpadsmit minūtes, kamēr vidēji Eiropā tam pietiek ar nepilnām divarpus stundām darba.

Latvijas valdība ir pieņēmusi akcīzes nodokļa palielināšanas grafiku līdz 2018. gadam, un pētnieks aicina to pagaidām iesaldēt, lai iedzīvotāju pārticība paspētu panākt cenas. Tomēr finanšu ministrijas ierēdņi šādu rīcību noraida. Nodokļa ikgadējais pieaugums plānots tik neliels – aptuveni 20 centu par pudeli stiprā alkohola – ka lielākā daļa iedzīvotāju to tik un tā neizjutīšot. Ir arī citi argumenti, kādēļ nodokļa pieaugumu neapturēt.

Foto

Jāpiebilst, ka Latvijā šobrīd akcīzes nodokļa likmes ir zemākas nekā kaimiņos Igaunijā, tādēļ daudzi Igaunijas iedzīvotāji sākuši braukt uz Latviju pirkt alkoholu. Pieprasījums ir tik liels, ka, piemēram, Valkā jau atvērti četri specializētie alkohola lielveikali.

Video

1 komentārs