Lai motivētu cilvēku maksāt nodevu par suni, Valmierā izsniedz žetonus

Pievienot komentāru

Daudzās Latvijas pilsētās par suni ir jāmaksā nodeva. Lai motivētu iedzīvotājus to darīt, Valmierā tiek izsniegti žetoni, tagad ir pienācis laiks tos mainīt.

Žetons apliecina, ka suns ir potēts pret trakumsērgu un par viņu ir samaksāta pašvaldības noteiktā nodeva – 12 eiro gadā.

Suņa īpašnieks Jānis Bērziņš norāda: “Tā ir papildu drošība, ko garantē pašvaldība gadījumā, ja kaut kas notiek…Vēl papildus čipam, ko dod valsts, vēl ir pašvaldības garantija, ka suns nepazudīs.”

Saskaņā ar noteikumiem Valmierā nodeva ir jāmaksā, tiklīdz suns ir sasniedzis sešu mēnešu vecumu, ja vien tas nepieder vientuļam pensionāram, invalīdam vai nedzīvo piemājas slēgtajā pagalmā.

Pagājušajā gadā Valmieras pašvaldības noteikta nodeva ir samaksāta par 137 suņiem. Lai gan četrkājaino draugu Valmierā reģistrēts daudz vairāk – 1100. Ieņēmumi no nodevas paredzēti patversmes uzturēšanai, klaiņojošo suņu izķeršanai, infrastruktūras labiekārtošanai. Pagaidām to visu nākas dotēt.

Valmieras domes pārstāve Līga Bieziņa skaidro: “Mums, protams, nav tādas informācijas, cik tad patiešām ir to suņu un vai šis skaitlis 1100 ir aktuāls, jo arī par šo pats saimnieks ir atbildīga, lai dati tiktu aktualizēti. Tāpat mums nav zināms, cik tad ir to suņu, kuri dzīvot tajās saimnieku teritorijās. Līdz ar to lielā mērā tā ir saimnieka atbildība, vai viņš un kā viņš šo nodevu nomaksā.”

Strauji sarukušas suņu nodevas ieņēmumi arī Rīgā. Galvaspilsētā par suni jāmaksā 10 eiro gadā, un 5 eiro – ja dzīvnieks ir sterilizēts. Šogad iekasēts nedaudz vairāk kā 71 000 eiro, kas ir par 13 000 mazāk nekā pagājušajā gadā attiecīgajā periodā. Tāpēc galvaspilsētas pašvaldībai uzdots stingrāk kontrolēt nodevas nomaksu.

“Skaidrs, ka policija īpašus suņiem veltītus reidus vai kā tamlīdzīgi loģiski, ka nerīkos. Drīzāk te mēs to varētu salīdzināt līdzīgi kā ar citām normām, kas ir tādas imperatīvas un ir jāievēro iedzīvotājiem, taču tādu apdraudējumu sabiedriskai kārtībai nerada,” bilst Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Piemēram, katram iedzīvotājam ir jābūt deklarētai dzīvesvietai, bet nav jau tā, ka policija katram pārbauda dokumentus. Bet, ja cilvēks nonāk policistu redzeslokā, tad gan skatās, kur viņš deklarēts. Tāpat arī ar suņiem. Nodevas nomaksu pārbauda, ja īpašnieks nav aiz dzīvnieka savācis, ir palaidis bez pavadas, suns kādu ir sakodis.

Šogad galvaspilsētā par nodevas nemaksāšanu Rīgā ir noformēti četri protokoli. Par šādu pārkāpumu paredzēts brīdinājums vai naudas sods no 30 līdz 250 eiro. Pārsvarā gan Rīgā, gan Valmierā policija attiecībā uz suņi darbojas preventīvi.