Lai mazinātu Covid-19 izplatību, pansionātiem sola piegādāt eksprestestus

1 komentārs

Lai izvairītos no nekontrolētās Covid-19 izplatības sociālās aprūpes namos, valsts tuvākajā laikā sola iepirkt antigēnos eksprestestus, kas vīrusa klātbūtni organismā ļauj konstatēt 30 minūšu laikā. Neatrisināto jautājumu gan vēl ir daudz – nav zināms testu piegādātājs un kurš apmācīs medicīnas darbiniekus ar tiem strādāt.

Sociālās aprūpes centru ”Mežciems” Covid-19 uzliesmojums skāra decembrī. Gada nogalē situācija bija kritiska. Lai varētu turpināt darbu, piesaistīti armijas mediķi. Centra vadība neslēpj, ka bijuši periodi, kad trūcis aizsardzības līdzekļu un, piemēram, bahilu vietā nācies vilkt polietilēna maisiņus.

“Tad, kad mums bija tie daudzie Cobid-19 gadījumi, jāsaka, ka epidemiologu piesaistīt bija neiespējami, jo viņš strādāja attālināti, uz telefona zvaniem neatbildēja. Mēs bijām atstāti, pašiem bija jādomā un jāsaprot – kā rīkoties un kā darīt pareizi,” norāda RSAC “Mežciems” direktore Solvita Rudoviča.

Problēmas bijušas arī ar to atkritumu izvešanu, kas nākuši no izolēto Covid-19 slimnieku nodaļām. Piemēram, vienreiz lietojamo plastmasas trauku bijis tik daudz, ka atkritumu apsaimniekotāji tos izvest atteikušies, tādēļ darbiniekiem nācies šos maisus dezinficēt un izmest kā sadzīves atkritumus.

Patlaban “Mežciemā” uzturas 202 seniori. 82 pensionāri vīrusu jau pārslimojuši, un patlaban aktīvi saslimšanas gadījumi ir mazāk nekā 20. Līdz šim vīruss paņēmis 12 klientu un viena darbinieka dzīvību.

Pēdējās nedēļās Labklājības ministrija saņem arvien vairāk pārmetumu par to, ka reakcija uz vīrusa izplatību pansionātos esot novēlota un nepietiekama. Lai situāciju mainītu, valsts tuvākajā laikā sola iepirkt antigēnu eksprestestus.

“Paraugs tiek ņemts no deguna. To kociņu liek pudelītē ar buferšķidrumu un pilinot to kasetītē, kur ir paraugs un, gaidot 10 minūtes, mēs saņemam attiecīgi rezultātu. Ja viena strīpiņa – negatīvs, ja divas – pozitīvs,” skaidro RAKUS Laboratorijas dienesta galvenais speciālists Sergejs Ņikišins.

Šos testus visefektīvāk esot veikt pirmajās piecās simptomu parādīšanās dienās. Ja rezultāts ir pozitīvs, tas jāapstiprina ar tradicionālo uztriepes testu. Šāda tipa pārbaudes var veikt vismaz divas reizes nedēļā. Rezultāta saņemšanai nepieciešama aptuveni pusstunda, tādēļ visvairāk ar tiem plānots testēt darbiniekus – lai izvairītos no situācijām, kad maiņu sāk jau saslimis cilvēks.

Uztriepes noņemšanu gan var veikt tikai īpaši mācīts medicīnas darbinieks. Kurš šādas mācības nodrošinās – pagaidām nav skaidrs, taču tie varētu būt testu piegādātāji. Nav skaidrs arī tas, kad aprūpes nami šos testus varētu saņemt, jo tie nemaz vēl nav iepirkti.

“Tehniskā specifikācija ir nosūtīta Aizsardzības ministrijai. Ja es pareizi saprotu, tad tas piegādes sākšanas termiņš būs pietiekami ātrs, tātad mums ir jātiek pie uzvarētāja vai uzvarētājiem, un tad tiklīdz – tā uzreiz,” norāda Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra apkopoto informāciju janvārī pansionātos reģistrēts gandrīz pusotrs tūkstotis saslimšanas gadījumu. Tie ir aptuveni 11% kopējā saslimušo skaita.

1 komentārs