Lai arī ārkārtējais stāvoklis medicīnā atcelts, palielinās Covid-19 izslimojušo ar nopietnām komplikācijām skaits

13 komentāri

No 1. jūlija atcelts ārkārtējais stāvoklis medicīnā, taču ārsti brīdina, ka pieaug to Covid-19 izslimojušo cilvēku skaits, kuriem sākas nopietnas komplikācijas, kā arī ir bažas par Covid-19 Delta paveidu un gausajiem vakcinācijas tempiem, vēsta TV3 Ziņas.

No 1.jūlija atcelts ārkārtējais stāvoklis medicīnā, taču ārsti brīdina, – pieaug to Covid-19 izslimojušo cilvēku skaits, kuriem sākas nopietnas komplikācijas.

Visā Latvijā Covid-19 gultu noslodze ir samazinājusies, šonedēļ ir aizņemti 27% Covid-19 pacientiem paredzēto vietu. Pašlaik tikai septiņas reģionālās un trīs klīniskās slimnīcas turpina uzņemt ar Covid-19 sasirgušos. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes (RAKUS) slimnīcā turpina ārstēties 39 Covid-19 pacienti, 11 ir smagā stāvoklī, intensīvās terapijas nodaļā, 30. jūnijā iestājās pieci jauni. Tukšās Covid-19 slimnieku gultas ātri aizpilda ar citiem slimniekiem.

Aleksejs Višņakovs, RAKUS Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs

“Mazinoties Covid-19 pacientu skaitam, ievērojami pieaug vispārējās terapijas profilu, kardio vaskulāro slimību paasinājumi saistībā ar karsto laiku, sirds ritma traucējumi, joprojām daudz pacientu ar dažādām pneimonijām un arī raksturīgiem vasarai, kuņģa, zarnu trakta infekcijas.”

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā ārstējas 15 Covid-19 slimnieki, bet kopējais pacientu skaits nemazinās. Un bažas par jauno, lipīgo koronavīrusa Delta paveidu.

Ilze Kreicberga, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes locekle

“Pašlaik augsta riska grupās ir nepiedodami zema vakcinācijas līmenis! Arī kopējā sabiedrībā. Slimnīcās, par laimi, personāla vakcinācija ir augsta, par mums, varu teikt – gandrīz mēnesis, kā nav saņemta informācija par jaunu pozitīvu Covid-19 statusu.”

“No vienas puses, jāsaglabā zināma piesardzība, spēja ātri reaģēt uz indikatoriem un Covid-19 viļņa atjaunošanos, taču kopumā šis ir iziešanas process,” skaidro Veselības ministrijas valsts sekretāre Indra Dreika.

Vidzemes slimnīcā pašlaik ir astoņi Covid-19 pacienti. Slimnīca ir gatava trīs dienu laikā pārprofilēties un uzņemt līdz pat 70 Covid-19 slimnieku, ja šāda nepieciešamība būs. Pandēmijas laikā arī citus pakalpojumus slimnīcā turpināja sniegt, tādēļ vienīgā būtiskā izmaiņa būs tāda, ka tagad pacientus varēs apmeklēt tuvinieki.

“Ļoti smagu slimnieku apmeklētājiem jānāk pa vienam, jābūt sertifikātam, kas apliecina, ka viņš ir vakcinējies vai pārslimojis, sazinoties ar ārstējošo ārstu, tāpat kā līdz šim, arī varēs tuvinieki nākt, bet būs jāveic ātrais skrīninga tests,” skaidroja Vidzemes slimnīcas pārstāve Benita Brila.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādēm darba ļoti daudz – pieaug izsaukumu skaits.

“Saskaramies ar ārkārtas situācijas atvilni, kas veidojas, sasniedzot neatliekamas situācijas tiem pacientiem, kuri nav laikus saņēmuši vajadzīgos pakalpojumus, līdz ar to veidojas liels izsaukumu skaits, kas rada lielu slodzi medicīnas centriem,” skaidroja NMPD vadītāja Liene Cipule.

Aizvien ir bažas par jaunu saslimšanas vilni rudenī. Ja tāds pienāks, Covid-19 slimnieki būs “izkaisīti” pa visu Latviju. Pašlaik nav plānots veidot vienu, īpaši Covid-19 pacientiem, aprīkotu slimnīcu.

“Ja mēs visus šos pacientus koncentrētu, piemēram, RAKUS, jārēķinās, ka viņi nodrošina arī citus profilus. Ja tur koncentrējam tikai Covid-19, jāierobežo pārējie profili. Svarīgi nodrošināt Covid-19 pacientu ārstēšanu tuvāk dzīvesvietai,” norāda Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka.

Jāatgādina, ka ārkārtējo stāvokli medicīnā izsludina gadījumos, ja tūlītēji pieejamo medicīnisko resursu apjoms neatbilst esošajam vai prognozējamam cietušo vai saslimušo skaitam, pilnvarojot ārstniecības iestādes brīvāk rīkoties ar saviem resursiem, lai sniegtu palīdzību gan Covid-19, gan neatliekamajiem pacientiem ar citām saslimšanām.

13 komentāri