Lāčplēša ielas nama iedzīvotāja: Tās plaisas pa griestiem koridorā jau sen bija!

Pievienot komentāru

Lāčplēša ielas daudzdzīvokļu nams Rīgā, kam nedēļas nogalē iebruka griesti, tiešām ir atzīstams par dzīvošanai bīstamu.

Pie ēkas pirmdien galvaspilsētas vadība sasauca operatīvo sapulci. Bija ieradies arī Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR), kurš pamatīgi strostēja mājas īpašnieku, kurš gan pats nebija ieradies, jo nevēloties piedalīties, kā viņš izteicies: “šovā” ar pašvaldības pārstāvjiem.

Lasi vēlEvakuētie iedzīvotāji drūzmējas pie iegruvušās ēkas, bet Burovs sola pats iznest mājā palikušos kaķus

Iegruvušā nama iemītnieki pirmdien pulcējās tā pagalmā cerībā noskaidrot, kas īsti noticis un kad savās mājās varēs atgriezties. Kā stāsta pensionāre Lidija, ēka, kas celta pirms vairāk nekā 100 gadu, bijusi sliktā stāvoklī ilgstoši. Iegruvumus noticis sestdien agri no rīta, un viņai tas nav bijis pārsteigums.

“Griesti nokrita ceturtajā stāvā, saka 30 kvadrātmetru platībā. Nu, bet es otrajā dzīvoju, māja nodrebēja sešos no rīta. Tajā pusē tās plaisas pa griestiem koridorā jau sen bija, tam jau vajadzēja sen notikt,” saka Lidija.

Iedzīvotāji uztraukušies par saviem mīluļiem, kuri palikuši dzīvokļos, jo, kad lika ēku pamest, neesot brīdināts, ka nekam nevarēs atgriezties pakaļ.

“Bet man tur kaķis mājās palika. Un ne tikai man, tur vienam otram kaķis palika. Aizvakar es tur vēl biju, kamēr durvis nebija aiztaisītas, bet tagad viņš tur sēž mājās, un nezinu, kas tur mājās notiek, netikšu mājās šito sūdu dēļ, tā arī var būt,” norāda mājas iedzīvotāja Tatjana.

Operatīvo sanāksmi ar iesaistītajām pusēm sasauca Rīgas mērs, un liela bija viņa neapmierinātība, uzzinot, ka šīs ēkas īpašnieks – kāds Somijas pilsonis – nav ieradies. Kā pavēstīja viņa advokāts, nama īpašnieks negribot piedalīties šajā “šovā”.

Mēru nepamierināja arī ilgā kavēšanās ar ēkas apsekošanu, lai noskaidrotu, kādi ir veicamie darbi, lai iedzīvotāji varētu dzīvokļos atgriezties. Īpašnieki solījuši situāciju sakārtot pēc iespējas ātrāk, taču viņu būveksperts ieradīšoties tikai otrdien.

Burovs uzstāja, ka pats savām acīm grib redzēt situācijas nopietnību, un lika atvērt ēkas durvis, lai kopā ar būvvaldes inspektoru varētu to apsekot. Mērs pat bija gatavs pats iznest dzīvokļos palikušos kaķus.

Pēc vizuālā apsekojuma Rīgas domes būveksperts konstatēja, ka pirms padziļinātas izpētes ēkā tiešām atrasties nav droši.

Būvvaldes inspektors Leonards Butkevičs norāda: “Otrajā stāvā šīs velves ir saplaisājušas droši vien jau pirms iegruvuma. Tās atrodas ļoti bīstamā stāvoklī, arī otrajā stāvā tās var nobrukt mums negaidot.”

Tomēr pārējos stāvos stāvoklis neesot tik kritisks, tāpēc Burovs aicināja atļaut iemītniekiem paņemt nepieciešamo no saviem mājokļiem. Atsevišķos mājas stāvos un daļās iedzīvotājiem uz neilgu laiku ir atļauts iekļūt, lai paņemtu pašas nepieciešamākās lietas. Arī medijiem viņi norāda, ka dzīvokļos palikušas zāles, nauda un viņi ir norūpējušies par mājdzīvniekiem. Cilvēkus ēkā ielaiž pa vienam, ugunsdzēsēju pavadībā.

Ēkas īpašnieku pārstāvja un iedzīvotāju teiktais atšķiras. Iemītnieki stāsta, ka ceturtajā stāvā pārbūvētas sienas un mainītas durvis, bet advokāts kategoriski noliedz, ka kopš ēkas iegādes šā gada jūnijā veikti kādi būvdarbi.

“Mēs to neesam darījuši, iepriekšējie īpašnieki ir veikuši kaut kādus remontdarbus, bet mēs nopirkām ēku, kāda viņa stāv, likās, ka tā ir pietiekami normālā stāvoklī ar iespējām tālāk kaut ko renovēt, bet nu tā nelaime notika ļoti ātri,” saka ēkas īpašnieku “Amplion Trust” advokāts Roberts Kantsons.

Ēkas īpašniekam  tuvāko nedēļu laikā jānodrošina pagaidu risinājums ēkā, lai tā nebūtu bīstama un iedzīvotāji varētu tajā atgriezties. Šobrīd aptuveni 50 cilvēki mitinās pie saviem radiniekiem, bet deviņi – pašvaldības sociālajā iestādē.