Vai no Rīga zooloģiskā dārza var izmukt lāči un tīģeri? Atbild Ingmārs Līdaka

0 Komentāru
Vai no Rīga zooloģiskā dārza var izmukt lāči un tīģeri? Atbild Ingmārs Līdaka
(Foto: LETA)

Pirms dažām dienām medijus pāršalca ziņa, ka no Parīzes Zooloģiskā dārza ir izsprucis tīģeris. Lai gan beigu beigās izrādījās, ka tīģeris nekur nav mucis un redzētais dzīvnieks patiesībā ir bijis kāds druknāks kaķis, Skaties.lv nolēma noskaidrot, cik drošas ir plēsīgo dzīvnieku mītnes Rīgas Zooloģiskajā dārzā.

Runājot par tīģeriem un viņu mītnes drošību, Rīgas Zooloģiskā dārza atbalsta biedrības vadītājs Ingmārs Līdaka Skaties.lv pastāstīja, ka, atjaunojot tīģeru voljēru, ir ņemti vērā mūsdienu drošības standarti. ”Tīģeri pēc būtības ir diezgan konservatīvi attiecībā uz bēgšanu. Viņiem ir sava teritorija un nav tā, ka viņu par katru cenu to gribētu pamest,” skaidro I. Līdaka, ”turklāt tīģeri savā teritorijā ir izveidojuši tekas – var izsekot, kur viņi ikdienā pārvietojas un nekas neliecina, ka viņi grasītos doties brīvsolī.”

Cita situācija ir ar lāčiem. Ingmārs Līdaka norāda, ka šie dzīvnieki ir daudz naskāki uz izbēgšanu. Tomēr Rīgas Zooloģiskajā dārzā vienīgais veids, kā lāči teorētiski varētu izsprukt, ir caur telpām, kur tos apkopt un barot nāk viņu uzraugi. Taču starp lāci un brīvsoli ir trīs durvis ar dubultiem aizslēgiem, un maz ticams, ka dzīvniekam izdotos pārvarēt šķērsli.

Līdaka uzskata, dzīvniekiem būtu ļoti grūti izkļūt no savas mītnes, turklāt Rīgas Zoodārzs ir pietiekoši mazs un tā perimetru iegrožo augsts žogs, kuru pārvarēt, piemēram, lauvam, būtu diezgan problemātiski.  Līdaka arī norāda, ka Rīgas Zooloģiskais dārzs ir pietiekami ilgi strādājis, lai nodrošinātu mūsdienu prasībām atbilstošu drošību, proti, cēlis žogus, ierīkojis signalizāciju, ieviesis krātiņu un voljēru atslēgu nodošanas procedūru. Tāpat arī tiek rīkotas mācības gadījumiem, ja kāds dzīvnieks izkļūst no sava voljēra. ”Domāju, ka zoodārzs ir labi nodrošināts gan ar nepieciešamo aprīkojumu, gan apguvis zināšanas un prasmes, kā rīkoties dzīvnieka izmukšanas gadījumā,” skaidro I. Līdaka.

Savukārt, runājot par  čūskām, Līdaka norāda, ka Rīgas Zoodārzā indīgo čūsku nav. ”Pat ja kāda pamanās izkļūt no sava terārija, tad tā čūska turpat vien istabā vien ir. Durvis čūskas atvērt nevar, bet visas telpas ir izflīzētas,” stāsta speciālists.

Līdaka uzsver, ka 100% drošs nav nekas un norāda, ka bieži vien tieši cilvēciskās kļūdas  – apzinātas vai neapzinātas noved pie dzīvnieku izmukšanas. Kā piemēru viņš min gadījumu pirms 20 gadiem zoodārza darbu uzsākusi kāda jauna meitene. Viņa bijusi visnottaļ čakla darbiniece, acīmredzami, ātri iemantojusi citu darbinieku uzticību. Tomēr kādu  vakaru viņa apzināti atstāja dažus krātiņus neaizslēgtus. Rezultātā daži jenoti un līdzīgi izmēra dzīvnieki visu nakti bija izmisīgi centušies iekļūt atpakaļ savos krātiņos.

0 Komentāru