Labsirdīgi dīvaiņi, pieklājīgi krogu īpašnieki un ļaundari – izdomātie latvieši ārzemju grāmatās un filmās

0 Komentāru

Ārvalstu literatūrā un kino aprakstītos iedomu latviešus jau vairākus gadus kolekcionē pilnīgi reāls latvietis Rihards Kalniņš. Viņš apkopojis jau vairāk nekā simts iedomātos latviešus.

Bandīti un kontrabandisti, šādas lomas bieži vien tiek atvēlētas latviešiem ārvalstu seriālos. Piemēram, frāze “labākais šņabis no manas dzimtās pilsētas Daugavpils, Latvijā” izskanējusi seriālā “Nigth Manager”.

Iedomu latviešu kolekcionārs Rihards Kalniņš vēlas parādīt, ka latviešiem tiek atvēlētas daudz, dažādas lomas, ne tikai sīku noziedznieku tēli.

Rihards Kalniņš, iedomu latviešu kolekcionārs

Valda tāds priekšstats, ka latviešu tēli literatūrā un kino vienmēr ir kaut kādi sliktie un gangsteri, un es gribēju pierādīt, ka īstenībā tā nemaz nav, ka latviešu tēli ir ļoti, ļoti dažādi.

Arī pilnīgi negaidīti tēli, izrādās, ir nākuši no Latvijas. Laikrakstā “The Newyorker” 1928. gadā ir aprakstīta slavenā bērnu apdāvinātāja Santa Klausa patiesā izcelsme.

“Te redzam, ka Santa Klauss piedzima Latvijā 8. maijā, 1831. gadā. Viņa vecāki bija nabaga zemnieki, kas audzēja baklažānus”. Ar “The Newyorker” aprakstīto Santa Klausa izcelsmi aizdomīgi sakrīt kāda cita iedomu latvieša parādīšanās. Amerikāņu rakstnieks Džozefs Mičels 1940. gadā raksta par kādu latvieti, kurš klaiņo pa ASV: “Noskrandis, vecs vīrs ar gaišu bārdu, kurš cilvēkiem stāsta, ka viņš ir Džons Santaklauss Smits no Rīgas, Latvijas, Eiropā un 1934. gadā viņš sācis bezmērķīgi stopēt pa ASV”.

Rihards Kalniņš, iedomu latviešu kolekcionārs

Es pats centos iekļaut tikai pozitīvus tēlus, tādus ar es pats gribētu parunāties, es apzinātu mēģinu izvairīties no negatīviem tēliem.

Vairāk nekā divu gadu laikā Rihards ir apkopojis jau 103 iedomu latviešus. Viņaprāt, tas nelielajai Latvijai ir ļoti daudz. Viens no iemesliem ir tas, ka latviešiem patīk stāstīt par sevi un savu dzimteni.

Rihards Kalniņš, iedomu latviešu kolekcionārs

Mans minējums ir tā dēļ, ka paši latvieši tik bieži stāsta par sevi. Acīmredzot, šie stāsti iedvesmojuši pasaules literātus un autorus, ka viņi tik bieži izvēlējušies iekļaut latviešus savos stāstos.

Rihards ir pārliecināts, ka ir vēl ļoti daudz viņam nezināmu latviešu tēlu pasaules kultūrā, kuri ikvienam lasītājam stāsta par Latviju. Tāpēc viņš aicina ikvienu, kurš ir kādu uzgājis par to informēt “Facebook” lapā “Imaginary Latvians”.

0 Komentāru