Labs darbs! Ķeguma HES ūdenskrātuvē ielaisti 20 000 zivju mazuļi

Pievienot komentāru
Labs darbs! Ķeguma HES ūdenskrātuvē ielaisti 20 000 zivju mazuļi
Foto: Latvenergo

Turpinot zivju resursu atjaunošanu Daugavā un citās ūdenstilpnēs, 4. jūlijā Ķeguma HES ūdenskrātuvē ielaisti 20 000 sīgu mazuļu, savukārt 7. jūlijā Daugavas HES trīs ūdenskrātuvēs un Ķīšezerā ielaidīs līdz 250 tūkstošiem zandartu mazuļu.

Ķeguma HES ūdenskrātuvē ielaisti 20 000 sīgu mazuļu, kas izaudzēti zinātniskā institūta BIOR Tomes zivjaudzētavā. Savukārt 7. jūlijā Daugavas HES trīs ūdenskrātuvēs un Ķīšezerā ielaidīs līdz 250 tūkstošiem zandartu mazuļu.

Šogad Daugavas baseina ūdenstilpēs kopumā būs ielaisti vairāk nekā 6 300 000 dažādu sugu zivju mazuļu un kāpuru. Akcija sākās aprīļa beigās un maija sākumā, kad Daugavā pie Mangaļsalas notika lašu un taimiņu mazuļu ielaišana. Aprīlī un maijā izlaida līdaku kāpurus, maijā un jūnijā – nēģu kāpurus, savukārt tagad ir pienākusi kārta sīgu un zandartu mazuļu izlaišanai.

Foto

Katru gadu zinātniski pamatotā sugu sastāvā un skaitliskā apjomā Daugavā un tās baseina ūdenstilpēs notiek zivju mazuļu un kāpuru izlaišana. Zivju resursu pavairošanu Daugavā un tās baseina ūdenstilpēs atbilstoši normatīvajiem aktiem veic BIOR, pamatojoties uz Latvenergo saimnieciskās darbības rezultātā zivju resursiem nodarīto zaudējumu ekspertīzi un sniedzot slēdzienu par to, kādi kompensācijas pasākumi ir veicami, lai nodrošinātu zivju resursu daudzveidību. Savukārt Valsts vides dienests, pamatojoties uz minēto ekspertīzi, pieņem lēmumu par kompensācijas apmēru un veidu.

Latvenergo ikgadējā kompensācijas summa zivju resursu atjaunošanas programmā ir vairāk nekā viens miljons eiro (1 035 000).

2016. gada pavasarī AS Latvenergo sadarbībā ar biedrību Mēs zivīm piekto gadu izvietoja 400 mākslīgo zivju nārsta ligzdu Daugavā pie Kaibalas un Ikšķiles, kas ir papildus atbalstīta iniciatīva zivju resursu atjaunošanas programmas ietvaros. Šajā pavasarī mākslīgajās zivju nārsta ligzdās Daugavā bija ļoti veiksmīgs nārsts, tādējādi apstiprinot, ka vides pasākums bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai ir bijis veiksmīgs.

Ezera sīga ir lašu dzimtas saldūdens zivs, kas dzīvo lielākajā daļā Latvijas ūdenstilpju. Ezera sīga pieskaitāma pie makšķernieku mērķa zivīm. Zivs populācija Latvijas ūdenstilpēs ir maza, un tāpēc tiek veikta tās mākslīga pavairošana. Ielaisto sīgas mazuļu vidējais svars ir aptuveni 3 grami.

Zandarts ir asaru dzimtas saldūdens zivs ar slaidu, no sāniem nedaudz saplacinātu ķermeni. Sastopams Baltijas jūras piekrastē un līčos, kā arī upēs un ezeros, kuri savienojas ar jūru. Zandartam patīk dziļi ūdeņi. Zandarta mazuļa svars ir vidēji 1 grams.