Labklājības ministrs rosinās aizliegt bērnu adopciju uz ārzemēm

1 komentārs
Labklājības ministrs rosinās aizliegt bērnu adopciju uz ārzemēm
Mārtiņš Zilgalvis / f64

Ārvalstu adoptētāju organizācijas Latvijai pārmet starptautisko tiesību normu pārkāpumus – birokrātisku šķēršļu dēļ esot iestrēgušas vairākas iesāktas adopcijas lietas. Veidojas situācija, ka bērni jau atrodas savu adoptētāju ģimenēs ārzemēs, taču Latvija neizsniedz pēdējās, nepieciešamās atļaujas, lai adopcijas process noslēgtos.

Labklājības ministrijā ir iecere nākotnē aizliegt to bērnu adopciju uz ārzemēm, kuri atrodas Latvijas audžuģimenēs. Taču kavēšanās ar pašreizējām adopcijas lietām ar to neesot saistīta.

Latvija šobrīd aizturot dokumentu izsniegšanu vairākās adopcijas lietās uz Amerikas Savienotajām Valstīm. Labklājības ministrs gan nepiekrīt, ka notiktu procedūras aizkavēšana, kā arī kategoriski noliedz, ka tas būtu saistīts ar viņa iecerēm aizliegt bērnu adopciju no audžuģimenēm.

Kā norāda vairāku ārvalstu adopciju aģentūru pārstāve Latvijā Kristīne Lemantoviča, šobrīd uz priekšu tiekot virzītas tikai tās adopciju lietas, kurās iesaistīti bērni no bērnunamiem, savukārt lietas, kurās adoptējamie bērni atrodas audžuģimenēs, tiekot novilcinātas. Viņas pārziņā konkrēti ir divas lietas, kurās bērni jau dzīvo savās jaunajās ģimenēs ASV, taču pēdējos dokumentus, lai adopcijas procedūra noslēgtos, Labklājības ministrija neizsniedz.

“Protams, ģimenes ir neziņā, bērni ir uztraukti, jo daļa no šiem bērniem jau atrodas ASV, viņiem jau ir mamma un tētis, ar kuriem viņi kopā, un, protams, ir ļoti daudz jautājumi un neziņa, kādā sakarā dokumenti netiek izdoti? netiek izdotas ne informācijas par bērniem, ne adopcijas atļaujas šobrīd,” norāda Lemantoviča.

Viņasprāt, Labklājības ministrijas kavēšanās ar dokumentu izsniegšanu varētu būt saistīta ar ministra Jāņa Reira neseno paziņojumu – Latvijā plānots aizliegt audžuģimenēs esošo bērnu adopciju uz ārvalstīm. Advokāte uzsver, ka jau uzsāktu adopcijas lietu apturēšana ir būtisks starptautisko tiesību normu pārkāpums.

“Tādējādi šajā brīdī ministra kungs pārkāpj ne tikai adopcijas kārtības 58.pantu un Civillikumu, bet, kas ir daudz svarīgāk, tiek pārkāptas Latvijas uzņemtās saistības saskaņā ar Hāgas konvenciju par bērnu aizsardzību un sadarbību starptautiskās adopcijas jautājumos,” turpina Lemantoviča.

Labklājības ministrs Jānis Reirs norāda, ka adopcijas lietas tiekot ļoti rūpīgi kontrolētas, tādēļ varot gadīties, ka atsevišķos gadījumos vajadzīgs ilgāks termiņš lietu izvērtēšanai: “Mēs neesam parakstīšanas kantoris, mēs esam ministrija, kas rūpīgi izvērtē katru lietu, un, ja ir nepilnības, mums nav tiesību ne morālo, ne juridisko tiesību parakstīt dokumentus. Tad kad lieta ir atrisināta, mēs dodam piekrišanu šai adopcijai.”

Reirs gan kategoriski noliedz, ka šobrīd notiktu apzināta dokumentu aizturēšana: “Viennozīmīgi, ka var būt tādas situācijas, ka Labklājības ministrija nepiekrīt adopcijai, jā, tāda situācija var būt. (TV3 Ziņas: Bet tad jūs neteiktu, ka šā priekšlikuma dēļ process ir apstādināts vai iestrēdzis?) Nē, nē, praktiski šī norma nestrādās uz atpakaļejošu datumu. Visi tie procesi, kas uzsākti, jebkurā stadijā, tiks turpināts.”

Vienlaikus Reirs ir apņēmības pilns panākt, ka aizliegums uz ārzemēm adoptēt bērnus no audžuģimenēm varētu stāties spēkā no nākamā gada. Tiesa, par to vēl būs jālemj Saeimai.

1 komentārs