Labdarības akcijas “Eņģeļi pār Latviju” diskusija: Kas ir autiskā spektra traucējumi?

0 Komentāru
Labdarības akcijas “Eņģeļi pār Latviju” diskusija: Kas ir autiskā spektra traucējumi?
F64

Svētdien, 8.decembrī, kultūras vietas “Hanzas Perons” rīkotajos mazajos svētkos “Svētdienis” atklāts gada sirsnīgākās labdarības akcijas ”Eņģeļi pār Latviju” diskusiju cikls ”Labo domu pietura”.

”Labo domu pieturā” katru decembra svētdienu Bērnu slimnīcas speciālisti, ģimenes un sabiedrībā populāri cilvēki dalīsies savā pieredzē  un rosinās apmeklētājus uz diskusiju par akcijas mērķa grupām, palīdzot bērniem ar – autiskā spektra traucējumiem, diabētu, kustību traucējumiem un sniedzot palīdzību ārkārtas gadījumos.

Lai pievērstu lielāku sabiedrības uzmanību un iesaisti, katrai tēmai un bērniem ir izraudzīti eņģeļu draugi – Intars Rešetins, Anna Rozīte, Maija Rozīte – Krištopane, Reinis Nitišs.

Video: “Labo domu pieturas” atklāšana

Šajā svētdienā aizvadīta diskusija par autiskā spektra traucējumiem.

“Šobrīd, tāpat kā jebkurā brīdī, ir aktuāli par to runāt. Autiskā spektra traucējumi ir viens no nervu sistēmas attīstības traucējuma veidiem, kas ir diezgan plaši izplatīts. Vienam no simts cilvēkiem – bet tie ir veci dati. Pētījumi rāda, ka izplatība palielinās. Pēdējie pētījumi Amerikā parāda, ka vienam no 60 cilvēkiem ir autiska spektra traucējumi, kas būtiski ietekmē attīstību, spēju iederēties sabiedrībā, funkcionēt…Tā kā – šī ir ļoti aktuāla problēma. Latvijā skaidri zināmu, stabilu datu nav,” norāda bērnu psihiatrs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs.

Kā pastāstīja Bērnu slimnīcas fonda (BSF) vadītāja Liene Dambiņa, šis ir trešais gads, kopš fonds sāka palīdzēt bērniem ar autiskā spektra traucējumiem. “Pašā sākumā mēs saskārāmies ar situāciju, ka vecākiem ir diezgan liels izmisums, jo no valsts puses tieši šiem bērniem ļoti maz pieejami valsts apmaksāti pakalpojumi. Līdz ar to viņiem bija izmisums un bezcerība, un neticība sakrājusies, ka tiešām var kaut kur iegūt palīdzību,” saka Dambiņa.

Tāpat BSF vadītāja atzīst, ka iesākumā gan sabiedrībā kopumā, gan speciālistu vidū bijusi samērā maz informācijas par autiska spektra traucējumiem, līdz ar to fonds izvirzījis mērķi – ne tikai uzņemties rūpes par bērniem ar autiskā spektra traucējumiem, bet informēt un izglītot par to arī sabiedrību.

Savukārt, kā diskusijā uzsvēra akcijas vēstneša Kārļa mamma Agnese, kopš saņemts atbalsts no Bērnu slimnīcas fonds, ir izdarīts daudz.

“Ja es paskatos, kāds Kārlis bija pirms gada, un kāds viņš ir tagad – tie ir divi dažādi bērni…Kārlis tagad apmeklē speciālo montesori bērnudārzu, šogad liels sasniegums ir tas, ka pusgadu ne reizi nav bijušas pašagresijas lēkmes. Kārlis ir iemācījies komunicēt ar bērniem savā veidā, viņš ar viņiem socializējas, spēlējas,” stāsta Agnese.

Video: diskusija pilnā garumā

Diskusiju cikls ”Labo domu pietura” tapis sadarbībā ar akcijas ”Eņģeļi pār Latviju” ilggadējo sadarbības partneri ”Rimi Latvija”. Veikalu tīkls ”Rimi Latvija” jau daudzus gadus piedalās akcijā, sniedzot palīdzību daudzām ģimenēm Latvijā, situācijās, kad, ierobežota valsts finansējuma dēļ, bērniem nav pieejama nepieciešamā medicīniskā un rehabilitācijas palīdzība. Īpašajā ”Labo domu pieturā” būs iespējams gan nosūtīt labo domu vēlējumus bērniem, gan veikt īpašu ziedojumu īstam eņģelim.

Visu ”Svētdieņu” laikā apmeklētājiem ir iespēja atstāt ziedojumu kastītēs, īpašajam lielajam ziedojumu eņģelim “Labo domu pieturā”, kā arī pie Enģeļu meitenēm, kuras uzrunās apmeklētājus labiem darbiem. “Labo domu pieturas” atklāšanā “Rimi Latvija” veica pirmo ziedojumu īpašajam eņģelim 1000 eiro apmērā. Savukārt “Rimi Rīgas maratona” organizatoru komandas vadītājs Aigars Nords paziņoja, ka ikvienam, kurš reģistrēsies maratonam, būs iespēja ziedot “Eņģeļi pār Latviju”.

Turpmākajās decembra svētdienās no plkst. 12.30 līdz 13.30 ”Labo domu pieturā” notiks diskusijas par kādu no veselības aktualitātēm:

  • 15. decembrī par cukura diabēta problēmu diskutēs BKUS diabēta māsa Kristīne Kauliņa, Jaunzemu ģimene, kurā aug bērns ar cukura diabēta diagnozi un TV raidījumu, pasākumu vadītāja un veselīga uztura specialiste Anna Rozīte;
  • 22. decembrī tiks aktualizēta palīdzība ārkārtas gadījumos. Diskusijā piedalīsies Bērnu slimnīcas fonda izpilddirektore Agneta Didrihsone, vēstneses Esteres mamma Agija un Radio “Star FM” balss Maija Rozīte – Krištopane.
  • 29.decembrī kopā ar fizioterapeiti Egiju Bidiņu, vēstneses Montas tēti Kasparu un latviešu rallijkrosa autobraucēju Reini Nitišu tiks apspriesta tēma par kustību traucējumiem.

Iepriekš jau vēstīts, ka sākusies sirsnīgākā labdarības akcija ”Eņģeļi pār Latviju”. Akcija norisinās jau divpadsmito reizi. Šogad palīdzību gaida 139 bērni, kuru atbalstam kopā nepieciešami 279 210 eiro.

Ziedošanas iespējas

Labdarības akcijas ”Eņģeļi pār Latviju” ietvaros ikvienam ir iespēja sniegt bērniem palīdzību:

  • ziedojot portālā “bsf.lv“,
  • izmantojot ziedojumu kastītes,
  • iegādājoties akcijas preces ”Rimi” veikalos vai ziedojot ”MansRimi” naudas uzkrājumu kioskos vai mājas lapā “mansrimi.lv“,
  • zvanot uz tālruni 90006486 (maksa par zvanu 1,42 eiro).

Ar visu informāciju par labdarības akcijas esošajām un plānotajām aktivitātēm aicinām iepazīties “www.engeliparlatviju.lv“.

0 Komentāru