Labas ziņas aknu pārstādīšanas pacientiem!

Pievienot komentāru
Labas ziņas aknu pārstādīšanas pacientiem!
Tass/Reuters

Iecerēts, ka Latvijā līdz ar nākamo gadu aknu transplantāciju pacientiem apmaksās no valsts līdzekļiem. Mediķi norāda, ka pašlaik mūsu valsts ir vienīgā Eiropā, kur pieaugušajiem aknu pārstādīšana netiek apmaksāta.

Veselības ministrijas speciālisti, tomēr piebilst, ka nepieciešami ievērojami papildu līdzekļi, kas veselības aprūpes budžetam vēl nav piešķirti.

Aknu pārstādīšanai pasaulē ir gara vēsture, jau aptuveni 50 gadu. Savukārt Latvijā pirms pieciem gadiem ir veikta tikai viena šāda operācija. Mūsu speciālisti aknu transplantācijām ir gatavi, visu bremzē līdzekļu trūkums.

Latvijas Infektoloģijas centra hepatoloģe Ieva Tolmane norāda, ka naudas taupīšana notiek uz pacientu dzīvības rēķina.

Video

“Tas ir diezgan bēdīgi, mēs, ārsti, faktiski esam bezspēcīgi, jo, ja cilvēkam pašam nav naudas, lai brauktu uz ārvalstīm, un mums daži ir tādi pacienti, kuri par savu naudu ir pārstādījuši ārzemēs, bet vidēji Latvijas iedzīvotājam tā nauda ir pietiekami liela, un parasti cilvēkiem nav tādas naudas, tad būtībā viņi vienkārši nomirst,” stāsta Tolmane.

Rietumeiropā aknu pārstādīšana izmaksā vairāk nekā 100 tūkstošus eiro. Uzsākot transplantēšanu Latvijā operācijas varētu veikt operatīvāk un krietni lētāk, norāda profesors Jānis Gardovskis.

Viņš norāda: “Mums darba samaksa nav tik liela, un mūsu operācijas varētu būt no 40 līdz 50 tūkstošiem. To mēs esam diezgan precīzi aprēķinājuši un iesnieguši nacionālajam veselības dienestam”.

Speciālisti norāda, ka Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kur pieaugušajiem pacientiem aknu pārstādīšanas operācijas valsts neapmaksā. Iedzīvotāji mirst, lai arī varētu pilnvērtīgi dzīvot.

“Mēs esam redzējuši viņus pirms un pēc transplantācijas, atnāk cilvēks smaidīgs un pilnvērtīgs sabiedrības loceklis, un vēl bērnus rada pēc tam, tā, ka tā metode ir ārkārtīgi efektīva,” teic Tolmane.

Mediķi aprēķinājuši, ka Latvijā aknu pārstādīšanas operācijas iespējams uzsākt pēc aptuveni pusgada, un to skaits varētu būt 20 līdz 30 transplantācijām gadā.

Veselības ministrijas speciālisti nav tik optimistiski, jo, lai veiktu šādas operācijas, būs nepieciešami papildu līdzekļi. Tas, cik aknu transplantācijas izmaksās valstij, vēl nav zināms, jo turpinās aprēķinu veikšana.