Labākajiem ārstiem pasniedz Gada balvas medicīnā

Komentāri

Vakar, 6. februārī, Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) sadarbībā ar Veselības ministriju (VM) pasniedza Gada balvu medicīnā 2014. Šogad balvu par mūža ieguldījumu medicīnā saņēma profesors Viktors Kalnbērzs un docents Agnis Štifts. Svinīgā ceremonija Gada balva medicīnā 2014 būs skatāma šodien, 7. februārī, plkst. 18.00 LNT.

Ikviens Latvijas iedzīvotājs laika posmā no pagājušā gada 9. decembra līdz šā gada 15. janvārim varēja nobalsot par savu labākā mediķa kandidātu nominācijās Gada ārsts, Gada zobārsts, Gada farmaceits, Gada funkcionālais speciālists, Gada māsa, Gada vecmāte un Gada ārsta palīgs. Šogad Latvijas Ārstu biedrības balsojumā kopā balsots vairāk nekā 6000 reižu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis: ”Diemžēl šobrīd mediķi dzīvo un strādā kā savdabīgā realitātes šovā, kur sabiedrība viņus bez izpratnes vēro, kritizē un visbiežāk nenovērtē viņu darbu. Tas ļoti daudzos gadījumos noved pie profesionāla izdegšanas sindroma. Tāpēc Latvijas Ārstu biedrības Gada balva medicīnā ir forma un veids, kā kolēģiem pateikties par darbu, zināšanām, prasmēm un kreatīvu domāšanu. Šī balva vienlaikus ir arī kā koleģiāls rokas spiediens un uzmundrinājums.”

Šogad tika pasniegtas 11 balvas, katrs no nomināciju uzvarētājiem saņēma mākslinieka Armanda Jēkabsona īpaši šim notikumam izstrādātu oriģināldarbu – Dzīvības asnu, kurš simbolizē visvērtīgāko un dārgāko, kas pieder ikvienam no mums – dzīvību un veselību.
Pacientiem bija iespējas balsot par gada labāko ārstu, zobārstu, farmaceitu, funkcionālo speciālistu, māsu, vecmāti un ārsta palīgu.

Tradicionāli Gada balva medicīnā tika pasniegta arī nominācijā Gada cilvēks medicīnā, to saņēma profesors Andrejs Ērglis. Pasniedzot prestižo balvu, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents akadēmiķis Ojārs Spārīts sacīja: ”Kapitālismam ir skarba seja, tas šodien noved slimnīcā daudzus cilvēkus vēl spēka gados, bet Andrejs Ērglis, gluži kā Bībeles sižetā, liek šiem cilvēkiem ņemt savu gultu un staigāt. Kā savulaik Pauls Stradiņš Latvijā ieviesa asins pārliešanu un ķirurģisko onkoloģiju, tā viņa mazdēls Andrejs Ērglis ir attīstījis digitālo angiogrāfiju, angioplastiju, un sirds ārstēšanā Latvija kļuvusi par līderi Eiropā.”

Par Gada notikumu medicīnā aizvadītajā gadā kļuva starptautiskas neatliekamās medicīniskās palīdzības un ārkārtas situāciju medicīnas mācības Dzīvības cena 2014. To mērķis bija uzturēt un pilnveidot valsts operatīvo, glābšanas un citu dienestu sadarbību katastrofu seku likvidēšanā. Dzīvības cena 2014, kas norisinājās Daugavpilī, inscenējot vilciena katastrofu, kurā cietuši daudzi cilvēki un notikusi ķīmisko vielu noplūde, bija glābšanas dienestu sadarbības paraugstunda, kas apliecināja mūsu augsta līmeņa profesionalitāti, gatavību reaģēt. Mācības pierādīja, ka atbilstošie dienesti spēj sadarboties un palīdzēt nelaimes stundā, radot drošības sajūtu gan sabiedrībai, gan arī pašiem speciālistiem. Saņemot balvu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Medicīniskās kvalifikācijas un mācību centra vadītāja Dzintra Jakubaņeca, to vērtēja kā balvu visai lielajai mācību komandai: Šādas mācības ir ļoti vajadzīgas, jo tikai tā mēs varam paaugstināt savu profesionālo varēšanu. Tomēr cerēsim, ka šīs prasmes būs jāpielieto pēc iespējas retāk un mums būs mazāk lielu katastrofu.

Godpilnais Gada slimnīcas tituls tika piešķirts Rīgas pilsētas Dzemdību namam, kur pasauli pirmo reizi ierauga 1/3 Latvijā dzimušo bērnu. Tas ir profesionāli un tehnoloģiski nodrošināts komplekss, kurā ietilpst dažādu izmeklējumu veikšana, jaundzimušo aprūpe, intensīvā terapija un arī ambulatorās konsultācijas.

Gada balvu par mūža ieguldījumu medicīnā šogad saņēma Latvijas un Krievijas Zinātņu akadēmiju akadēmiķis, skolotājs, pasaulē pazīstamais traumatologs un ortopēds, Viktors Kalnbērzs un izcilais speciālists, zinātnieks un skolotājs, kura vadībā izglītojusies visa Latvijas endokrinologu paaudze – docents Agnis Štifts. Raksturojot Viktoru Kalnbērzu, Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis profesors Dintars Mozgis sacīja: ”Ir ārsti ar zelta rokām, bet dzelzs galvu, ir ārsti ar dzelzs rokām, bet zelta galvu. Kad ārstam ir gan zelta rokas, gan zelta sirds, tad viņa pacienti var būt droši par savu veselību. Tāds ir profesors Viktors Kalnbērzs.”

Savukārt docents Agnis Štifts, saņemot Gada balvu par mūža ieguldījumu medicīnā, pateicās saviem pedagogiem un secināja: ”Nodzīvojot tik garu un bagātu mūžu, man ir bijusi iespēja mācīties ne tikai no saviem skolotājiem, bet nu jau arī no saviem audzēkņiem.”

Gada balvu medicīnā 2014 saņēma:

  • Gada ārsts – Aina Braķe, ģimenes ārsts, Ainas Braķes ģimenes ārsta prakse, Ērgļu pagasts
  • Gada zobārsts – Ilze Brauere, zobārsts, Jelgavas slimnīca
  • Gada farmaceits – Gunita Bole – Melgaile, farmaceits, Pārgaujas aptieka, Valmiera
  • Gada funkcionālais speciālists – Raivis Aršauskis, fizioterapeits, Raivja Aršauska veselības centrs, Rīga
  • Gada māsa – Natālija Spade, ķirurģiskās aprūpes māsa, Liepājas reģionālā slimnīca
  • Gada vecmāte – Iveta Žilvinska, vecmāte, Daugavpils reģionālā slimnīca
  • Gada ārsta palīgs – Zinaida Leščinska, ārsta palīgs, Feimaņu pagasta feldšeru un vecmāšu punkts.
Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl