Laba pieredze: vecāku padome veiksmīgi sadarbojas ar bērnu slimnīcu

Pievienot komentāru
Laba pieredze: vecāku padome veiksmīgi sadarbojas ar bērnu slimnīcu
Foto: f64

Ārsts, vecāks un bērns – tas ir ideālas sadarbības modelis. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā izveidota vecāku padome. Tai ir divi galvenie uzdevumi, pirmais – sniegt palīdzību mazo pacientu ģimenēm; otrais uzdevums – kopā ar mediķiem uzlabot slimnīcas darbu. 

Četru bērnu māmiņa Jana Krūmiņa bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ir pavadījusi jau teju desmit gadu, kopš piedzima viņas otrā meita. “Viņa piedzima ar smagu pataloģiju,” stāsta māmiņa.

Tagad Jana jau pati ir to vecāku sarakstā, kas var sniegt palīdzību, taču sākumā saskaroties ar bērna veselības sarežģījumiem ir ļoti smagi un cita, pieredzējušāka vecāka palīdzība ir ļoti no svara: “Vecāki, kas tam gājuši cauri viņi jau zina, var palīdzēt un arī tas vecāks, kas izgājis to sāpi jau tā kā izsāpējis, viņš ir stabilāks un var palīdzēt.”

Runa nav tikai par psiholoģisku atbalstu, kaut gan tas arī ir svarīgs, vecāks vecākam var palīdzēt arī ar praktisku informāciju. “Kā tāda vienas pieturas aģentūra, kas pastāsta, kas jādara, kur jāvēršas pie sociālā dienesta.”

Bērnu slimnīcā ir izveidots palīdzēt gribošo vecāku saraksts, pašlaik tajā ir jau vairāk nekā divdesmit ģimeņu. Tās var atrast ar slimnīcas ārstu palīdzību vai arī slimnīcas mājas lapā.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pārstāve Vita Šteina uzskaita daudzos saslimšanu veidus, kuriem ģimenes ir gājušas cauri un tagad ir gatavas dalīties savā pieredzē. Taču tā ir tikai viena no jaunizveidotās vecāku padomes funkcijām, padomei ir divi galvenie uzdevumi. “Tā ir šī te atbalsta datu bāze ģimene – ģimenei izveide, par kuru Jana jau runāja. Un otra funkcija ir šī saruna starp slimnīcu un ģimenēm,” norāda Šteina.

Bērnu slimnīcai ir izveidota stratēģija turpmākajiem pieciem gadiem un turpmāk, domājot par slimnīcas nākotni, nolemts uzklausīt arī vecāku padomes dalībniekus. “Piemēram, nākamajā tikšanās reizē vecāki vēlas izrunāt divas tēmas. Tie ir šie multidisciplinārio ārstu konsīlija formāts un kvalitāte un otra tēma – sadarbība ar ārvalstu speciālistiem, kā to stiprināt,” skaidro BKUS vadītāja.

Iecerēts, ka Vecāku padomes pārstāvji un slimnīcas vadība tiksies aptuveni reizi mēnesī. Vecāku padomē ietilpst 11 māmiņu un tēvu, savukārt vecāku skaits, kuri ir gatavi palīdzēt citiem vecākiem skaits var būt arī vairāki desmiti. Vecāku padomes dalībnieki ik pa diviem gadiem mainīsies.