Kurš sporta veids visstraujāk uzlabo garastāvokli?

Komentāri

Fiziskas slodzes laikā cilvēka ķermenī izdalās bēta endrofīni jeb tā dēvētie laimes hormoni, kas rada pozitīvas emocijas. Izjūtu pārmaiņas pirms un pēc sportošanas pētījuma veicējiem palīdzēja noteikt īpaša datorprogramma, kas spēj nolasīt cilvēku emocijas.

Sportošana dara laimīgu – šādam apgalvojumam visdrīzāk piekrīt ikviens aktīvs cilvēks, kuram patīk fiziskas aktivitātes. Izrādās, dažādi sporta veidi labu garastāvokli nodrošina atšķirīgos apmēros. To noskaidroja Latvijas Sporta pedagoģijas pētniece. To, kā pirms un pēc sporta nodarbības mainās cilvēka emocijas, palīdzēja noteikt īpaša datorprogramma ar nosaukumu ”Face reader”.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pētījumā tika aptaujāti 297 Madonas iedzīvotāji, bet padziļinātai izpētei tika atlasīti 16 brīvprātīgie. Pētījumā tika apskatīti trīs sporta veidi – nūjošana, distanču slēpošana un riteņbraukšana. Pētījuma rezultāti uzrādīja, ka visvairāk laimes hormonu un labsajūtu veicina riteņbraukšana, bet slēpošana un nūjošana labsajūtu uzlabo visai līdzīgā apmērā.

Ieva Zvīgule
Latvijas Sporta pedagoģijas augstskolas pētniece

Vispozitīvākie pēc slodzes bija tieši riteņbraucēji, bet to tā 100% apgalvot, ka tieši riteņbraukšana visvairāk uzlabo pašsajūtu droši vien, ka nevar. Galvenais darīt to, kas katram patīk.

 

Tika pētīta arī atšķirība sportošanai telpās un zem klajas debess. Lai arī bēta endorfīnu līmeņa pieaugums sporta zālē un ārpus telpām bija līdzīgs, tomēr datorprogramma uzrādīja, ka pēc sportošanas brīvā dabā pozitīvas emocijas bija izteiktākas.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl