Kurš sporta veids visstraujāk uzlabo garastāvokli?

Komentāri

Fiziskas slodzes laikā cilvēka ķermenī izdalās bēta endrofīni jeb tā dēvētie laimes hormoni, kas rada pozitīvas emocijas. Izjūtu pārmaiņas pirms un pēc sportošanas pētījuma veicējiem palīdzēja noteikt īpaša datorprogramma, kas spēj nolasīt cilvēku emocijas.

Sportošana dara laimīgu – šādam apgalvojumam visdrīzāk piekrīt ikviens aktīvs cilvēks, kuram patīk fiziskas aktivitātes. Izrādās, dažādi sporta veidi labu garastāvokli nodrošina atšķirīgos apmēros. To noskaidroja Latvijas Sporta pedagoģijas pētniece. To, kā pirms un pēc sporta nodarbības mainās cilvēka emocijas, palīdzēja noteikt īpaša datorprogramma ar nosaukumu ”Face reader”.

Pētījumā tika aptaujāti 297 Madonas iedzīvotāji, bet padziļinātai izpētei tika atlasīti 16 brīvprātīgie. Pētījumā tika apskatīti trīs sporta veidi – nūjošana, distanču slēpošana un riteņbraukšana. Pētījuma rezultāti uzrādīja, ka visvairāk laimes hormonu un labsajūtu veicina riteņbraukšana, bet slēpošana un nūjošana labsajūtu uzlabo visai līdzīgā apmērā.

Ieva Zvīgule
Latvijas Sporta pedagoģijas augstskolas pētniece

Vispozitīvākie pēc slodzes bija tieši riteņbraucēji, bet to tā 100% apgalvot, ka tieši riteņbraukšana visvairāk uzlabo pašsajūtu droši vien, ka nevar. Galvenais darīt to, kas katram patīk.

 

Tika pētīta arī atšķirība sportošanai telpās un zem klajas debess. Lai arī bēta endorfīnu līmeņa pieaugums sporta zālē un ārpus telpām bija līdzīgs, tomēr datorprogramma uzrādīja, ka pēc sportošanas brīvā dabā pozitīvas emocijas bija izteiktākas.

Lasi vēl