Kur slēpjas somu laimes sajūta? Laimīgākās pasaules valsts vēstnieks atklāj savas tautas formulu

0 Komentāru
Kur slēpjas somu laimes sajūta? Laimīgākās pasaules valsts vēstnieks atklāj savas tautas formulu
Foto: LETA

Tieši šodien tiek atzīmēta starptautiskā laimes diena – tā tiek svinēta jau kopš 2013. gada. Uzsvars šogad tiek likts uz pozitīvu attiecību kultivēšanu, dalīšanos ar prieku un palīdzēšanu līdzcilvēkiem. Bet kas īsti ir laime un kā kļūt par laimīgu cilvēku? 

“Šķiet, ka laime sastāvēja no daudzajām mazajām laimītēm. Kaut kā tā tur bija,” savu skaidrojumu pauž “LNT Ziņu” uzrunātais iedzīvotājs Gints.

Līdzīgu laimes definīciju sniedz arī psiholoģe. Tā kā pēdējo 20 gadu laikā psiholoģijā laime ir plaši pētīts objekts, iespējams arī noteikt, kā laimes sajūta veidojas.

“Laime ir blakus produkts tam, ko mēs domājam, vai tam, ko mēs darām. Visbiežāk cilvēki sliecas domāt par laimi kā par emociju. Par emociju, pašsajūtu, ko varam sajust kā prieku, pacilātību,” stāsta psiholoģe Marija Ābeltiņa.

Kā izrādās, laimi var arī izmērīt, un to katru gadu dara Apvienoto Nāciju Organizācija, veidojot pasaules laimīgāko valstu sarakstu. Šogad, izvērtējot tādus kritērijus kā ienākumus, veselības datus un dažādas priekšrocības, par laimīgāko valsti atzīta Somija.

“Es teiktu, ka Somijas laimes formula sākas ar vienlīdzību un vienlīdzīgām iespējām saistībā ar izglītību – tas ir viens no galvenajiem elementiem Somijas sabiedrībā. Es teiktu, ka vēl svarīgs elements ceļā uz laimi ir sabiedrības vienotība un uzticēšanās – pie tā Latvijai vēl būtu jāpiestrādā,” norāda Somijas vēstnieks Latvijā Olli Kantanens.

Viņš  arī atzīst, ka pats gandrīz vienmēr esot laimīgs, kā jau somam pienākas. Somijas vēstnieks arī atklāj savu laimes noslēpumu: “Katrā Somijas vēstniecībā ir sauna – tas ir slepenais ierocis, kas visus somus padara laimīgus. Sauna ir vieta, kur visi cilvēki ir vienlīdzīgi!”

Laimīgāko valstu sarakstā no 156 valstīm Latvija ierindojas tikai 53. vietā. Tomēr ielās sastaptie cilvēki visi kā viens atzīst – laime ir, jāprot tikai to atrast.

Ja tomēr liekas, ka ikdienā viss ir slikti, laimes sajūtu iespējams arī uztrenēt. Psiholoģe iesaka izmēģināt kādu vienkāršu vingrinājumu: “Vakarā mēs apsēžamies un padomājam – kas šodien ir noticis labs. Vismaz trīs lietas. Tad par piecām, un audzēt to līdz 10.”

Šādā veidā gan tiks vairots prieks, gan parādīsies spēja saskatīt aizvien vairāk labu notikumu ikdienā.

0 Komentāru