Kur gribētāju netrūkst, bet kur pat par budžeta naudu studētāju neatrast?

0 Komentāru
Kur gribētāju netrūkst, bet kur pat par budžeta naudu studētāju neatrast?
LETA

Jauns mācību gads sācies ne vien skolās, bet arī augstskolās, kurās faktiski top nākotnes intelektuālais potenciāls. Lai arī precīzs studentu skaits programmās būs zināms vien tad, kad būs noslēgti studiju līgumi, mūs interesē, ko izvēlējušies šā gada vidusskolu beidzēji.

Skirmante Baļčūte devās uz universitātēm gan Rīgā, gan uz reģionu augstskolām, lai uzzinātu, kurās programmās gribētāju netrūkst, bet kurās pat par budžeta naudu studētāju neatrast? Viņa pētīja, vai gadiem ilgusī tendence – pārsvarā studēt humanitārās un sociālās zinātnes – beidzot mainās? Un, vai aicinājums, ka Latvijas nākotne pieder eksaktajām zinātnēm, beidzot ir sadzirdēts.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pirmā kursa students Māris Dmitrijevs dzīvo Dagdā. Viņš studē Vides inženieru programmā. Pēc studiju beigšanas plāno palikt strādāt šeit pat Latgalē, un viņam pat ir aizrunāta darbavieta.

Pirmā kursa studente Elīna Vilcāne iestājās būvniekos. Savas prasmes viņa plāno izmantot piemājas saimniecībā, kas atrodas netālu no Preiļiem.

Video

Tā ir reģionālā specifika. Arvien biežāk augstskolā iestājās tie, kam jau ir sarunātas potenciālas darbavietas vai kuri jau ir roku iemēģinājuši.

Daudziem studētgribētājiem arī ir ļoti svarīgi, lai augstskola pēc iespējas tuvāk atrastos mājām, lai ir mazāki izdevumi ceļam. Ņemot vērā šo faktu, sadarbībā ar vietējām pašvaldībām Inženieru fakultātes filiāles atvērtas Līvānos un Madonā.

Šogad Rēzeknes augstskola pārtapa par Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju. Atbilstoši nosaukumam mainās arī programmu prioritārie virzieni. Mazāk humanitāro, vairāk – inženierzinātņu.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai šogad piešķirtas 280 budžeta vietas. Augstskolas vadības vērtējumā uzņemšana noritēja ļoti labi.

Joprojām vislielākais konkurss bija Tiesību zinātnēs – pieteicās astoņi cilvēki uz vienu vietu. Pēdējos gados arvien populārāka grāmatvedības programma. Jo tā dod iespēju strādāt attālināti.

Tāpat topā ir datorzinātne, būvniecība, mehatronika, skolotāji, it sevišķi speciālās  izglītības pedagogi. Savukārt filoloģijā un vēsturē konkurss bija vien 1,3 cilvēki uz vienu vietu.

Šogad valsts piešķīra 17,5 tūkstošu budžeta vietas bakalaura un profesionālajās programmās, kuras tika sadalītas starp 15 augstskolām. Visvairāk budžeta vietu – 2334 tika Latvijas Universitātei, un visas ir aizpildītas. Pēc pieteikumu skaita Latvijas Universitātes pirmajā pieciniekā iekļuva datorzinātnes, tiesību zinātnes, komunikācijas, vadības zinības un ekonomika. Tomēr popularitātes ziņā ievērojami uz augšu pakāpās arī dabaszinātnes. Un, kā uzskata Latvijas Universitātes rektors, lielu lomu nospēlēja jauna mācību ēka – Dabas zinātņu akadēmiskais centrs Pārdaugavā.

Fizikas un dabaszinību skolotāju programmas Latvijas Universitātē izdevās aizpildīt tikai ar otro piegājienu. Stipri kritusies arī ir interese par filoloģiju, vācu un baltu valodām. Bet kas interesanti – būtiski palielinājās to interesentu skaits, kas grib studēt arābu valodu. Uz vienu budžeta vietu pretendēja seši cilvēki.

Šonedēļ kļuva zināms, ka Latvijas Universitāte pakāpusies starptautiskajā reitingā QS World University Rankings. Latvijas Universitāte ir vienīgā Latvijas augstskola, kas tajā piedalās. Un tagad tā ir pakāpusies par 50 vietām uz augšu – līdz 651. – 700. vietai. Rektors skaidro: tas notika, pateicoties tam, ka palielinājās zinātnisko publikāciju skaits, kā arī jaunā ēka Pārdaugavā būtiski uzlaboja mācību vidi.

Arī Rīgas Tehniskajā universitātē šogad aizpildītas visas 2248 valsts piešķirtās budžeta vietas. Tomēr reāli bezmaksas studentu ir vairāk. Dažās programmās studentu pieplūdums bija tik liels, ka tika izveidotas papildu budžeta vietas, kuras finansē pati universitāte. Tāpat kā iepriekšējos gados vispopulārākās ir Informācijas tehnoloģijas. Patīkamu pārsteigumu sagādāja arī negaidīti liela interese par Muitas un nodokļu administrēšanu.

Tomēr dažās programmas bija nepieciešama arī papildus uzņemšana. Ar pirmo reizi neizdevās nokomplektēt budžeta grupas telekomunikāciju un elektronikas studiju programmās.

Lai uzlabotu grupu komplektēšanu ar pirmo reizi, RTU piedāvās ministrijai pagarināt pieteikšanās periodu.

Rīgas Stradiņa universitātē starp pamatprogrammām vislielāko popularitāti izpelnījās Uzturs. Konkurss bija 10 cilvēki uz vienu vietu. Negaidīti lielu studentu pieplūdumu – 9 cilvēki uz vienu vietu – izraisīja arī pavisam jauna programma –  Veselības vadība.

Kopumā jauniešu zināšanu līmeni augstskolas vadība vērtē kā ļoti labu – vidējā centralizēto eksāmenu atzīme ir 80 un vairāk. Un lai gan kopumā uzņemšana noritēja veiksmīgi, Rīgas Stradiņa universitātes rektors ir sarūgtināts par budžeta vietu neesamību Sociālajās zinātnēs.

Šogad centralizēto eksāmenu sertifikātus ieguva gandrīz 19,5 tūkstoši vidējās izglītības beidzēju. Pagājušajā gadā 56% viņiem uzreiz pirmajā gadā iestājās augstskolās. Neskatoties uz demogrāfisko bedri, diezgan labas prognozes ir arī uz šo gadu. Lielās augstskolas norāda uz studētgribētāju pieplūdumu.

Precīzus datus par budžeta vietu piepildījumu pa studiju programmām augstskolām Izglītības un zinātnes ministrijai ir jāiesniedz līdz oktobrim. Uzreiz pēc tam sāksies arī sarunas par budžetu vietu sadalījumu nākamajam kalendārajam gadam. To diktē ne tikai darba tirgus un studētgribētāju vēlmes, bet arī valsts intereses.

Piemēram, Latvijas Universitāte domās par to, kā veicināt interesi par pedagoģisko virzienu. Savukārt tajā pašā Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolā šogad tiek realizēta jauna maģistratūras programma Reģionālie mēdiji un komunikācija. Ar tās palīdzību tiek cerēts stiprināt valstij lojālu mediju telpu pierobežā.

0 Komentāru