Atklāta Latvijas pilsētās vecākā koka ēka, atjaunojot kultūras un dabas objektus projektā “Atrastā Latvija”

1 komentārs

Ja pandēmijas laikā šķiet, ka brīvdienās visa Latvija ir izbraukāta krustu šķērsu, tad, iespējams, iedvesmu jauniem galamērķiem sniegs kultūras ministrijas jaunais projekts – “Atrastā Latvija”, kura rezultātā ar tādu pašu nosaukumu radītajā interneta vietnē ir praktiski kultūras tūrisma maršruti kā iznākums vairākus gadus ilgušajiem būvniecības un rekonstrukcijas darbiem desmitiem pašvaldību objektu, vēsta TV3 Ziņas.

Ir radīti septiņi tūrisma ceļi, kuru maršrutos sarindoti no jauna izbūvēti un atjaunoti 60 kultūras un dabas mantojuma objekti. Muižas un pilis, muzeji, baznīcas, parki un dārzi, torņi, tilti un citas vietas. Tā kā puse no 68 miljoniem eiro ir Eiropas reģionālās attīstības fonda finansējums, tad būvniecības un atjaunošanas darbi 40 pašvaldībā notika teju vienlaikus.

“Daudzi no potenciālajiem apmeklētājiem šos objektus ir redzējuši kādreiz ļoti sliktā stāvoklī un tagad mēs gribētu, lai cilvēki aizbrauc un apskatās, un atļaujas būt pārsteigti, kādas vērtības tur patiesībā slēpušās,” aicina Kultūras ministrijas pārstāve Edīte Matuseviča.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Atjaunošanas projektu laikā bijuši vairāki, negaidīti pavērsieni, piemēram, Valmierā.

“Bija paredzēts vecās aptiekas ēku, par kuras eksistenci pašvaldība zināja, bet līdz galam nebija apjausts, kāda vērtība patiesībā ir šī ēka. Atklājās, ka tā ir vecākā koka ēka, kāda vispār ir Latvijas pilsētās. To nezināja arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde,” stāsta Kultūras ministrijas pārstāve Edīte Matuseviča.

Šos visus kultūras un dabas mantojuma 60 objektus atrodot vietnē Atrastālatvija.lv, cilvēki aicināti uz tiem braukt klātienē spēles veidā. Ir jāreģistrējas un par katru no septiņiem maršrutiem līdz 5.septembrim jākrāj punkti. Aktīvākos atalgos ar nakšņošanu muižās, ekstrēmu lidojumu un citiem piedzīvojumiem. Katru no Atrastās Latvijas septiņiem maršrutiem izbraukuši septiņi ceļojumu blogeri un pēc pieredzes sniedz padomus citiem

“Tipiski ir tā – pienāk piektdienas vakars, skatāmies, ka būs pieņemami laika apstākļi, nu, kur tad mēs braucam. Cilvēki meklē ātru informāciju, bet ir tādi, kas grib iedziļināties, izbrauc ceļojumā pa Latgali nedēļu, pat divas. Grib ne tikai palikt mājiņā pie ezera, bet grib redzēt, kas tur uz vietas ir,” saka bloga sapnumedniece.lv autore Alīna Andrušaite.

“Daži no tiem patiešām prasīs tikai vienu dienu, piemēram, Daugavas ceļu varēsiet izpētīt, visticamāk, vienā dienā. Līvu ceļš, kas stiepjas no Jūrkalnes līdz Carnikavai un aptver 19 objektus, prasīs vairākas dienas vai vairākas nedēļas nogales, lai izzinātu to visu,” novērojusi Kultūras ministrijas pārstāve Edīte Matuseviča.

Lai gūtu pilnvērtīgu priekšstatu, cilvēkus aicina pieteikt ekskursijas gidu vadībā. Ja nevarēsiet klātienē, tad klātbūtnes sajūtu uzburs TV3 jaunais raidījums “Atrastā Latvija”. Raidījuma vadītāja Kristīne Garklāva apmeklēs teju katru no 60 kultūras un dabas mantojuma vietām.

“Satiekot tos cilvēkus, kuriem deg acis par to, cik viņi ir priecīgi, ka ir atjaunoti šie objekti, tik daudz darbā ielikts. Tā ir maģija. Nebiju gaidījusi, ka būs tik emocionāli spēcīgas sajūtas to visu sākto. Mums ir tik daudz vērtību, kuras neapzināmies, šis ir stāsts, kur tā apziņa var veidoties,” stāsta TV3 jaunā raidījuma “Atklātā Latvija” vadītāja Kristīne Garklāva.

Piektdienu vakaros no 11.jūnija būs skatāms TV3 raidījums “Atrastā Latvija”.

1 komentārs