Kultūras darbinieki pēc ierašanās Latvijā no Covid‑19 skartajām valstīm varēs neievērot pašizolāciju

5 komentāri

Atšķirībā no citiem ieceļotājiem virknei kultūras darbinieku pēc ierašanās Latvijā no valstīm ar paaugstinātu Covid-19 saslimšanas līmeni stingra pašizolācija nebūs jāievēro. Šāds rīkojums pieņemts pēc kultūras ministra rosinājuma.

Jaunā norma attiecas uz kopuma 10 nozarē strādājošajiem, piemēram, režisoriem, aktieriem, mūziķiem, koncertmeistariem un vēl citām kultūras profesijām.

14 dienu pašizolāciju varēs neievērot tie kultūras darbinieki, kuru ierašanās Latvijā saistīta ar darbu – pasākuma organizēšanu vai piedalīšanos tajā. Šāds izņēmums gan neattieksies uz katru ieceļotāju, bet gan vienīgi tiem, kuri saņēmuši īpašu organizatoru ielūgumu.

Rīkojums paredz, ka pirms ierašanās Latvijā māksliniekam būs jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests. Par iebraucēju veselības stāvokli atbildīgs būšot pasākuma organizators vai iestāde, kura mākslinieku uz Latviju aicinājusi.

“14 dienas, kas ir periods, kad var parādīties saslimšanas simptomi un var saslimt, ir jānodrošina šī mākslinieka pašizolācija ārpus darba laika. Tas nozīmē, ka persona neizmantos sabiedrisko transportu, ka pasākuma organizators nodrošinās šī mākslinieka transportēšanu un darba izpildes vai pakalpojums sniegšanas vietu,” stāsta kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa vadītāja Lita Kokale.

Tāpat mākslinieks nedrīkstēs uzturēties vietās ar lielu cilvēku skaitu, ārpus darba laika. Izņēmums ir veikala apmeklējums, kā laikā tam obligāti būs jānēsā sejas maska. Kultūras ministrijā norāda, šāds solis nepieciešams, lai atbalstītu joprojām smagā situācijā esošo nozari.

“Lai, piemēram, Nacionālā opera un balets, filmu nozare, varētu atsākt darbību. Protams, strikti ievērojot visus noteiktos ierobežojumus, sākt mēģinājumu procesus un sākt koncertēšanas procesus no 1. septembra, ir nepieciešams šāds rīkojums,” norāda Kokale.

Ministrija uzsver, ka risks ticis izvērtēts. Arī Veselības ministrija norāda, ja mākslinieks tiešām visus noteikumus stingri ievēros, sabiedrībā riskiem nevajadzētu būt. Taču jāatceras, ka pēdējā laikā arvien vairāk Covid-19 saslimušo ir tieši no ārzemēm atbraukušie.

“Tādēļ arī tā ir darba devēja izšķiršanās, vai šādā veidā radīt risku saviem darbiniekiem vai neradīt. Papildus tam mēs esam snieguši arī rekomendācijas, lai šos riskus mazinātu. Piemēram, pieaicinātie mākslinieki var veikt laboratorisko izmeklēšanu, ierodoties Latvijā,” pauž VM pārstāve Jana Feldmane.

Šobrīd interesi par iebraucēju piesaisti ir izrādījusi gan Nacionālā opera un balets, gan arī kino nozarēs strādājošie.

5 komentāri