Kultūras cilvēki pauž bažas par Latvijas senlietu iztirgošanu eBay un citviet internetā

Pievienot komentāru
Kultūras cilvēki pauž bažas par Latvijas senlietu iztirgošanu eBay un citviet internetā
Foto: Flickr / SarahTz

Miljoniem eiro zaudējumi un uz visiem laikiem zudušas iespējas pilnīgāk izzināt Latvijas vēsturi – tā ir postaža, ko ik gadu nodara tā dēvētie melnie arheologi. Lielākoties šie cilvēki  apzog senus kapus un atradumus pēc tam iztirgo internetā. Lai palīdzētu identificēt priekšmetus, kas šādā veidā nonāk izsoļu portālos, izdots elektronisks katalogs par biežāk zagtajām senlietām Latvijā.

Izsoļu portālā eBay zem atslēgvārda “senlieta” šobrīd atrodami vairāki piedāvājumi arī no Latvijas. Par 175 dolāriem tiek izsolīta rota, kuru pārdevējs raksturo kā pilnīgi autentisku un kura esot atrasta netālu no Baltijas jūras. Savukārt cits pārdod Vikingu laika bronzas piekariņus. Šāda vēlme iedzīvoties uz vēstures rēķina ir jāierobežo – uzskata apdraudēto senlietu kataloga idejas autors.

Valsts pieminekļu aizsardzības inspekcija norāda, ka daudzas no senlietām, kas pēc tam nonāk antikvariātos vai internetā, mantrači, izmantojot metāla detektorus, atrod arheoloģiski nozīmīgās vietās. Arheologi ar nožēlu atzīst, ka vietas, kur uzdarbojušies mantrači, ir faktiski iznīcinātas – pazudis konteksts un par vēsturi tur vairs nav iespējams neko uzzināt.

Kataloga mērķis ir palīdzēt ar senlietu apriti saistītajām personām atpazīt vēsturiskās vērtības, jo ne vienmēr tas esot tik vienkārši. Kā piemēri tajā iekļauti eksemplāri no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja. Tāpat minēts, kam ziņot, ja ir aizdomas par nelikumīgu senlietu tirdzniecību.

Speciālisti gan atzīst, ka kataloga izdošana vien situāciju neatrisinās, tomēr tas ir viens no veidiem, kā melno arheoloģiju mūsu valstī mazināt.

Foto

Video