Krūts vēža profilaktisko pārbaudi šogad veicis kritiski mazs skaits sieviešu

3 komentāri

Šogad krūts vēzis atklāts vismaz 1300 sievietēm Latvijā. Onkologiem ir satraukums par nelielo skaitu sieviešu, kas ierodas uz profilaktisko diagnostiku. Atzīmējot kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu” desmito gadadienu, šodien vēlreiz uzsvērts – jo agrāk atklāj krūts vēzi, jo lielākas izredzes ir izveseļoties.

No 60 000 sieviešu, kam šogad nosūtīts uzaicinājums veikt valsts apmaksātu profilaktisko krūts vēža pārbaudi, atsaukušās 28% sieviešu. Tas esot biedējoši zems rādītājs.

Sieviešu nedošanās šogad pārbaudīt krūtis daļēji skaidrojama ar Covid-19 krīzi, maldīgi uzskatot, ka pavasarī izsludinātā ārkārtējā situācija paralizējusi ambulatoros pakalpojumus.

“Viņas vienkārši nenāca, un augustā mēs ieguvām negatīvu statistiku saistībā ar trešajām un ceturtajām stadijām, un arī mirstības gadījumi ar ielaistu vēzi.  Mēs nedrīkstam ļaut Covid-19 palielināt vēža nāves gadījumus. Nav atceltas vizītes onkoloģijas pārbaudēm. Nav atceltas!” pauž Latvijas sieviešu volontieru biedrības “Vita” vadītāja Irina Januma.

Lai sievietes vecumā pēc 50 gadiem piedalītos valsts apmaksātajā profilaktiskajās krūts vēža pārbaudēs, visticamāk, ar vienu uzaicinājuma vēstuli nepietiek. Izpētīts, ka efektivitāti var uzlabot, ja katrai no sievietēm individuāli zvana, sūta sms un e-pastus. Tik ilgi, kamēr atnāk uz krūšu pārbaudi.

“Viņai radīt to personīgo sajūtu, ka tas ir viņas interesēs, ka tas ir nepieciešams arī viņas ģimenei un bērniem, jo, ja šī sieviete nebūs vesela, tad cietīs ne jau viņa viena, bet arī ģimene,” norāda MFD Veselības grupas galvenā ārste ginekoloģijā Ingrīda Circene.

Izskan arī aicinājums visām sievietēm izrādīt savu iniciatīvu un iegūt no ģimenes ārsta nosūtījumu krūšu ultrasonogrāfijai, bet no 40 gadiem – mamogrāfijai.

“Ja šī slimība tiek konstatēta tanī brīdī, kad vēl nekas nav taustāms, respektīvi, audzējs ir līdz vienam centimetram, 99% tas ir pilnībā izārstējams,” skaidro Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis.

Lai onkoloģisko saslimšanu ārstēšanai būtu lielāks finansējums, asociācija šodien aicināja politiķus konkrētu procentu no alkohola un tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa ieņēmumiem novirzīt medicīnai.